Wywiad dla Radia dla Ciebie

Radio dla Ciebie:
Matki pierwszego kwartału protestują i apelują do polityków

 

Od 1 września urlop rodzicielski będzie można przedłużyć z 6 do 12 miesięcy. Z uprawnienia skorzystać będą mogły matki, które urodzą po 17 marca. Tym, które urodzą przed tą datą, dłuższy urlop nie będzie się należał.

Do dłuższego urlopu rodzicielskiego uprawnia nowelizacja kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która ma wejść w życie 1 września tego roku.Matki, których dzieci przychodzą na świat między 1 stycznia a 17 marca tego roku zawiązały nieformalną grupę “Matki I kwartału”.
 

Apelujemy do polityków, żeby także o nas pomyśleli przy wprowadzaniu nowych przepisów – powiedziała RDC Joanna Grzelka-Pietrzak, mama pierwszego kwartału:

– Rząd nabiera wody w usta, a jeśli rozmawia z nami, to używa argumentów, które kompletnie nas nie przekonują, które zostały wielokrotnie już odparte, nie tylko przez nas, ale też przez specjalistów, psychologów, ekonomistów, którzy nam pomagają i nas wspierają.

Apel matek pierwszego kwartału popiera również opozycja parlamentarna. Matki pierwszego kwartału mogą liczyć na naszą pomoc – deklaruje posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Parlamentarzystkę z Warszawy niepokoi to, że kobiety zamiast skupić się na sobie i na swojej ciąży martwią się, kiedy urodzą dziecko:

– Dlaczego w ciągu jednego roku mamy dzieci różnicować. One wszystkie pójdą do jednej klasy szkoły podstawowej. Spotkają się dzieci, które doświadczą tej bliskości dłużej, z tymi, które zostaną jej pozbawione. Jak powiedziała Gosiewska, klub parlamentarny PiS szykuje poprawki do rządowego projektu ustawy o wydłużonym urlopie rodzicielskim. Szczegóły zostaną przedstawione wtedy, gdy w Sejmie gdy dojdzie do dyskusji na temat kompleksowej polityki rodzinnej.

Pomożemy matkom pierwszego kwartału – deklaruje Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Poseł uważa, że ustawodawca wymyślając datę od której powinna obowiązywać ustawa o wydłużonym urlopie rodzicielskim, wprowadzi niesprawiedliwe przywileje. Dlatego też, jak zapewnia Rozenek, przedstawicielki Ruchu Palikota z komisji rodziny chcą do ustawy wprowadzić poprawki:

– To nie jest takie trudne wbrew pozorom. Po prostu trzeba usiąść z ekspertami od prawa i zrobić to tak, żeby uniknąć zarzutów, że coś jest niekonstytucyjne.

Ustawa nie została jeszcze przegłosowana. Jej wejście w życie planuje się na 1 września 2013 roku.