Wystawa w 330 rocznicę odsieczy wiedeńskiej

W towarzystwie grupy rekonstrukcyjnej otwarto dziś w Sejmie wystawę upamiętniającą 330 rocznicę zwycięstwa wojsk pod dowództwem Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Wystawa pokazuje uzbrojenie i umundurowanie wojsk Polskich w XVI i XVII wieku, także takie, których używano podczas bitew pod Kiecholmem oraz podczas odsieczy wiedeńskiej.

Inicjatorem wystawy jest Poselski Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.  

Podczas otwarcia wystawy poseł Arkadiusz Czartoryski, pomysłodawca ekspozycji podkreślił, że „należy się ogromne podziękowanie wszystkim tym, którzy z poczucia narodowego obowiązku i na własną rękę przywracają pamięć o dniach największej chwały polskiej historii”.

Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że „to ważne, że możemy uczestniczyć w uroczystościach, które przypominają o wydarzeniach tak istotnych dla Europy i świata. Dzisiaj, szczególnie w Sejmie Rzeczpospolitej warto pamiętać, że odsiecz wiedeńska, Jan III Sobieski i całe rycerstwo oraz władze Rzeczpospolitej z tamtego okresu to dowód na to, że były czasy kiedy Polska zwyciężała i chroniła całą Europę. Że dzięki nim nie spełniły się zapowiedzi, które padały z ust tureckich i osmańskich, że oni będą konie poić w fontannach Watykanu. Tak się nie stało.”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.