Wysłuchanie Publiczne w Parlamencie Europejskim: sytuacja w Gruzji

3 września 2013 r.z inicjatywy Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim  odbędzie się Wysłuchanie Publiczne nt. Europejskiej Drogi Gruzji do Unii Europejskiej – problemy i wyzwania.

 

 

Wysłuchanie Publiczne będzie można obejrzeć za pomocą LiveStream’a, klikając na adres: http://eventstream.streamovations.be/georgia-on-the-path-to-the-eu.php

Będzie on aktywny 3 września od godz. 10.00

 

W Panelu złożonym z polityków, który moderować będzie Charles Tannock, udział wezmą:

  • Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, członek Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
  • Victor Dolidze, Przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej w Parlamencie Gruzji, członek partii Gruzińskie Marzenie
  • David Darchiashvili, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej w parlamencie Gruzji, członek Zjednoczonego Ruchu Narodowego

 

W Panelu Eksperckim udział wezmą:

  • Dr Przemysław Żurawski VEL Grajewski, Uniwersytet Łódzki, Polska
  • Ketevan Khutsishvili, dyrektor wykonawczy Open Society Georgia Foundation
  • prof. Gia NODIA, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Studiów Kaukazu w Ilia State University

 

Następnie otwarty zostanie Panel służący wymianie poglądów z udziałem:

– Zuraba Tchiaberashvili, byłego ministra zdrowia i ambasadora w Radzie Europy, reprezentującego przebywającego w więzieniu Vano Merabishvili, byłego premiera Gruzji.

– Giorgi Baramidze, wicemarszałka Sejmu Gruzji

– Tamar CHUGOSHVILI, doradcy ds. praw człowieka do premiera Gruzji

– Giorgi Ugulava, burmistrza Tbilisi

Uwagi końcowe wygłosi Ryszard Legutko

 

 

Podczas Wysłuchania Publicznego poruszona zostanie m.in. sprawa uwięzienia na wniosek prokuratora byłego premiera Gruzji Vano Merabishvili. 

Warunki w jakich dziś znajduje się uwięziony Merabishvili daleko odbiegają od europejskich norm, co można dostrzec porównując jego sytuację do Julii Tymoszenko. Oboje są byłymi premierami, ale w przypadku V. Merabishvilego uniemożliwiane są nawet widzenia z rodziną. Jedynym oknem na świat zewnętrzny jest malutki telewizor, który z trudem udało się dla niego wywalczyć. Kolejną różnicą jest fakt, że jest on osobą tymczasowo aresztowaną, a nie skazaną. 

Sprawę przeciwko Vano Merabishvili rozpoczęto już w grudniu ub. roku, aresztowanie nastąpiło 21 maja 2013 r. W tym okresie był 4 razy wzywany na przesłuchanie, za każdym razem zgłaszał się w żaden sposób nie utrudniając tym samym toczącego się śledztwa. Wyjeżdzał też czterokrotnie za granicę i nie skorzystał z możliwości ucieczki. Mimo to zastosowano wobec niego areszt uzasadniając, że ma wpływowych przyjaciół za granicą, którzy mogliby mu pomóc w ucieczce przed karą.

Sytuacja związana z aresztowaniem Vano Merabishvili spełnia również przesłanki świadczące o politycznym aresztowaniu konkurenta obecnej władzy. Vano Merabishvili, jako lider opozycji, miał być kandydatem na następcę Mikheila Saakashvilego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Byłby to najpoważniejszy rywal koalicji Gruzińskie Marzenie. Jednak poprzez budzące wątpliwości organizacji międznarodowych aresztowanie i brak kontaktu z światem zewnętrznym został odsunięty od polityki. 

 Działanie to niezgodne jest z Konwencją o Ochronie Prawach Człowieka i Podstawowych Wolności oraz zasadami funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, a wprowadzony wobec niego zakaz kontaktu z rodziną uznać należy za formę tortury.