“Wprost” o misji obserwacyjnej wyborów w Gruzji

Polski parlament bada sytuację w Gruzji

Sytuację przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Gruzji sprawdzała w północno-zachodnich regionach kraju – Imeretii i Megrelii w czwartek, 27 września przewodnicząca misji obserwacyjnej Sejmu RP Małgorzata Gosiewska.

Podczas wizyty posłanka spotkała się m.in. z przedstawicielami administracji wyborczej oraz głównych partii politycznych rywalizujących o miejsca w parlamencie. Szefowa misji udała się również na pogranicze gruzińsko-abchaskie, aby ocenić wpływ stanu bezpieczeństwa na tym terenie na przebieg głosowania i frekwencję wyborczą – informuje – Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

W trakcie spotkań Małgorzaty Gosiewskiej w Zugdidi – stolicy Megrelii z komitetami wyborczymi poruszane były przede wszystkim kwestie dotyczące toczącej się kampanii wyborczej. Podkreślano konieczność podejmowania starań, by październikowe wybory były przeprowadzone z zachowaniem standardów demokracji. Rozmowa dotyczyła także losów uchodźców z terenu Abchazji.

Przewodnicząca misji obserwacyjnej Sejmu RP odwiedziła również okręgową komisję wyborczą w Zugdidi. Podczas spotkania zaznaczono m.in., że najważniejszym celem jest przeprowadzenie wyborów w sposób przejrzysty, demokratyczny i bezpieczny. Małgorzata Gosiewska rozmawiała też o problemach obywateli gruzińskich mieszkających w Abchazji.

Celem misji Sejmu RP zorganizowanej w odpowiedzi na zaproszenie gruzińskich władz jest głównie ocena zgodności procesu wyborczego w Gruzji ze standardami międzynarodowymi w kontekście promowania demokracji oraz poszanowania swobód i wolności obywatelskich. W skład misji pod przewodnictwem posłanki Małgorzaty Gosiewskiej wchodzą: Andrzej Adamczyk, Marek Domaracki, Andrzej Duda, Michał Jaros, Małgorzata Marcinkiewicz, Anna Paluch, Piotr Pyzik, Elżbieta Radziszewska, Elżbieta Rafalska, Andrzej Romanek, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Michał Szczerba, Piotr Van der Coghen, Marek Wojtkowski i Jacek Żalek. Aktualnie obserwację bezpośrednią, jak również w formie spotkań z komitetami wyborczymi, administracją wyborczą i organizacjami pozarządowymi prowadzi szefowa misji, zaś od soboty, 29 września sytuację we wszystkich regionach kraju monitorować będą już wszyscy posłowie zaangażowani w to przedsięwzięcie.

Źródło: Wprost