Wizyta Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Gruzji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w najbliższy wtorek uda się z oficjalną wizytą do Gruzji, podczas której spotka się z Prezydentem Gruzji Michaiłem Saakashvili, Premierem Bidziną Iwanishvili oraz byłym, osadzonym w więzieniu Premierem Wano Merabishvili. Lider Prawa i Sprawiedliwości udaje się do Gruzji na zaproszenie Prezydenta Saakashvili.

Wizyta i poruszane na niej zagadnienia stanowią kontynuację niedawnego posiedzenia komisji spraw zagranicznych, poświęconej sytuacji w Gruzji. Uczestniczący w niej zagraniczni eksperci podkreślali, że Gruzja stoi dziś na rozdrożu dróg i nie jest do końca pewne, którą z nich wybierze. Opowiadali o tym, co się obecnie dzieje w ich kraju, o tym w jaki sposób traktowana jest opozycja parlamentarna, partia prezydenta Saakashvili.  Były Premier, Wano Merabishvili, jest w areszcie, trwają aresztowania innych gruzińskich polityków, zastraszani są politycy samorządowi. Nastąpiły także pewne, niebezpieczne zmiany w prawie i sądownictwie.

Te właśnie, wskazane przez ekspertów, zagadnienia będą na pewno jednym z głównych tematów, poruszanych podczas spotkania z Premierem Iwanishvili.

Wizyta będzie miała również moment bardziej prywatny. Planowane jest wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przez Prezydenta Saakashvili i Jarosława Kaczyńskiego. W programie wizyty jest również uroczystość odznaczenia szefa Prawa i Sprawiedliwości Orderem Zwycięstwa im. Św. Jerzego przez Prezydenta Gruzji.