W Parlamencie Europejskim o obecnej sytuacji w Gruzji

We wtorek, 3 września br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wysłuchanie publiczne pt. “Gruzja na drodze do UE – problemy i wyzwania”. W wysłuchaniu wzięli udział politycy i eksperci, którzy analizowali sytuację w Gruzji w kontekście m.in. zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Podczas listopadowego szczytu najprawdopodobniej dojdzie do ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Co znamienne, wydarzy się to niemalże w 10. rocznicę Rewolucji Róż, która zapoczątkowała gigantyczne reformy w Gruzji i większe otwarcie na Zachód. “Widać, że większość obywateli Gruzji popiera zachodnie rozwiązania i deklaruje poparcie dla UE i NATO. Na uznanie zasługuje też fakt, iż mimo trudnych politycznych uwarunkowań, doszło w ubiegłym roku do pokojowego przekazania władzy” – mówił Ryszard Legutko, jeden z organizatorów wysłuchania publicznego. 

Europoseł PiS podkreślił jednocześnie, że dziś sytuacja w Gruzji jest niepokojąca i nie sprzyja realizacji politycznych aspiracji tego kraju. Chodzi m.in. o szereg aresztowań działaczy opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Zwracali na to uwagę m.in. Giorgi Baramidze, wicemarszałek gruzińskiego Parlamentu, i Giorgi Ugulava, mer Tbilisi. 

“Marginalizacja opozycji jest bardzo widoczna” – uważa Anna Fotyga. Była minister spraw zagranicznych przypomniała niedawną wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Gruzji, podczas której odwiedził m.in. przebywającego w więzieniu byłego premiera Wano Merabiszwilego. “Sytuacja Merabiszwilego nie ma nic wspólnego z respektowaniem europejskich standardów” – zaznaczyła Fotyga.

W trakcie wysłuchania kwestię traktowania byłego premiera Gruzji podjęła także Małgorzata Gosiewska, która zwróciła się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o ponowne przeanalizowanie sprawy Merabiszwilego i możliwość zmiany podjętych wobec niego środków zapobiegawczych. “Całkowita izolacja od świata zewnętrznego i zakaz kontaktów z rodziną (nawet przez telefon) mogą być uznane za zbyt daleko idące sposoby traktowania podejrzanego” – podkreśliła Gosiewska. 

Biuro Prasowe ECKR

Galeria zdjęć dzięki uprzejmości Pana Mateusza Kochanowskiego