Uroczystości odsłonięcia tablicy smoleńskiej

W sobotę, 8.06. br., Pani Poseł Małgorzata Gosiewska wzięła udział w Uroczystościach Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Mszę Świętą w kościele przy Pl. Szembeka celebrował biskup warszawsko-praski abp. Henryk Hoser. 

Podczas homilii arcybiskup podkreślił, że “Katastrofa smoleńska to ogromna rana dla całego narodu, która będzie uwierała przez dziesiątki lat. Elity bowiem nie tworzy się w jednym pokoleniu”. Prosząc o wspólną modlitwę za tych, którzy zgineli w katastrofie smoleńskiej, przypomniał, że “my dziś musimy być bardziej aktywni w pracy dla wspólnego dobra, którego symbolem był prezydent. Przykład tej dobrej pracy dali nam pasażerowie tragicznego lotu”.

Przywołując w homilii historię powstań narodowych, w których ginęli nasi najlepsi synowie i córki, abp Hoser podkreślił, że największe straty to są zawsze straty w ludziach. Podkreślił jednocześnie, że każdy człowiek jest niepowtarzalny. Co prawda można go zastąpić numerycznie, ale nigdy już danej osoby w takim miejscu i z takim dziedzictwem nie będzie na ziemi.

W katastrofie smoleńskiej zgięło 96 osób. – Ofiarami są nie tylko rodziny, które utraciły w niej swoich najbliższych, ale także środowiska, w których oni pracowali. Straciliśmy elitę narodową, która z takim trudem się odradzała w sytuacji ograniczonej suwerenności państwowej i tę stratę będzie nam bardzo trudno naprawić – stwierdził abp Hoser zwracając uwagę, że żadnej elity nie tworzy się w jednym pokoleniu, jest to bowiem historia, którą każdy w sobie nosi.

– Dzisiaj, gdy nasze państwo jest bardzo chorowite i potrzebuje uzdrowienia, tak bardzo nam tych ludzi brakuje – ubolewał bp warszawsko-praski.

Na zakończenie liturgii dokonano poświęcenia tablicy smoleńskiej upamiętniającej osoby, które zginęły w katastrofie.