Tbilisi – o Wolność dla Gigi Ugulawy

16 września Trybunał Konstytucyjny orzekł, że były mer Tbilisi Gigi Ugulava  – więzień polityczny reżimu Bidziny Iwaniszwilego jest przetrzymywany w areszcie sprzecznie z gruzińską Konstytucją. Jednak nie zdecydował o uwolnieniu. Pod więzieniem w Tbilisi, w którym od ponad czternastu miesięcy jest przetrzymywany w koszmarnych warunkach Ugulava trwa protest.

– To gest wsparcia od tłumów dla Ugulavy. W tej ważnej chwili jestem całym sercem z protestującymi – mówi poseł Małgorzata Gosiewska.

Gigi Ugulava, były mer Tbilisi, bliski współpracownik prezydenta Saakaszwilego od ponad 14 miesięcy przebywa w gruzińskim areszcie śledczym bez wyroku. Jest więźniem politycznym.

– Tak samo jak Vano Merabishvili, były Premier Gruzji, autor tak świetnie ocenianej reformy policji. Merabishvili ma już kilkunastoletni wyrok, jest więziony już dwa lata i cztery miesiące. Tym wielkim bojownikom o Prawdę i Sprawiedliwość odebrano Wolność i Godność  w każdym tego słowa znaczeniu. Pojedyncze cele, w których  latem jest upiornie gorąco… Grzyb na ścianach, raz w tygodniu prysznic… Podczas widzeń za każdym razem jest mi trudno opanować łzy i wściekłość, że świat na to pozwala. Za każdym razem mam nadzieję, że to niebawem się skończy. Teraz też mocno solidaryzuję się z protestującymi – mówi poseł Małgorzata Gosiewska.

 

safe_image
17 września na godzinę 12:00 gruzińskiego czasu wyznaczona jest kolejna rozprawa w Sądzie Miasta Tbilisi.