Światowy Dzień Polonii

Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym obchodzimy święto Polaków żyjących poza granicami kraju. Światowy Dzień Polonii.

W tym szczególnym dniu wszyscy Polacy w kraju łączą się myślami z tymi, którym przyszło żyć z dala od Ojczyzny. Nie jest ważne z jakiego miejsca na ziemi oglądamy gwiazdy. Najważniejsze, że nasze serca biją jednym rytmem. Łączy nas miłość do Polski oraz duma z bycia Polakiem. Tak samo reagujemy na dźwięk Mazurka Dąbrowskiego, tak samo wzrusza nas widok powiewającej Biało-Czerwonej. Te wartości przekazujemy swoim dzieciom i wnukom. A one przekazywać bedą dalej.

Bycie Polakiem nakłada na nas wszystkich też obowiązki. Kreowanie pozytywnego wizerunku Polski, kultywowanie polskich tradycji, rozpowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego -to najważniejsze zadania każdego Polaka zamieszkujacego poza granicami kraju.

W wypełnianiu tych zadań wspierać Was winno  Państwo Polskie.

Ten rok jest szczególnie trudny. Zmiana sposobu wspierania środowisk polskich na świecie, jakiej dokonał rząd Donalda Tuska bez konsultacji ze środowiskami, wbrew opinii Komisji Łączności z Polakami za Granicą, nie wpłynęła dobrze na działalność organizacji polonijnych.  Przepraszam Was za to, jako Poseł, członek Komisji Łączności z Polakami za Granica, jako Polka.

Wszystkim Rodakom mieszkającym poza krajem życzę sukcesów w życiu osobistym, wielu możliwości odwiedzania Ojczyzny, spełnienia marzeń.

Małgorzata Gosiewska