Światowy Dzień Polonii

Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym, 2 maja, obchodzimy święto Polaków żyjących poza granicami kraju. Światowy Dzień Polonii. 

W tym szczególnym dniu wszyscy Polacy w kraju łączą się myślami z tymi, którym przyszło żyć z dala od Ojczyzny. Nie jest ważne z jakiego miejsca na ziemi oglądamy gwiazdy. Najważniejsze, że nasze serca biją jednym rytmem. Łączy nas miłość do Polski oraz duma z bycia Polakiem. Tak samo reagujemy na dźwięk Mazurka Dąbrowskiego, tak samo wzrusza nas widok powiewającej biało-czerwonej flagi. Wspólnie cieszymy się ze sportowych sukcesów naszych rodaków. Te wartości przekazujemy swoim dzieciom i wnukom. A one przekazywać będą dalej.

 Bycie Polakiem nakłada na nas wszystkich też obowiązki. Kreowanie pozytywnego wizerunku Polski, kultywowanie polskich tradycji, rozpowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego – to najważniejsze zadania każdego Polaka zamieszkującego poza granicami kraju. 

W wypełnianiu tych zadań wspierać Was winno  Państwo Polskie.

Niestety, ostatni roku był szczególnie trudny. Zmiana sposobu wspierania środowisk polskich na świecie, jakiej dokonał rząd Donalda Tuska bez konsultacji ze środowiskami i wbrew opinii Komisji Łączności z Polakami za Granicą, nie wpłynęła dobrze na działalność organizacji polonijnych. Podobnie jak decyzja dotycząca zagranicznych emerytur. 

Przepraszam Was za to, jako Poseł, członek Komisji Łączności z Polakami za Granica, jako Polka.

Wszystkim Rodakom mieszkającym poza krajem życzę sukcesów w życiu osobistym, wielu możliwości odwiedzania Ojczyzny oraz spełnienia marzeń.

 

Małgorzata Gosiewska