Środowisko batalionu “Sokół” upamiętniło 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

31 lipca br. Mszą Świętą w Kościele Św. Aleksandra w Warszawie rozpoczęły się uroczystości Batalionu OW KB “Sokół”, upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w miejsca pamięci związanych z Batalionem Sokół:

    • w podwórze kamienicy Bracka 5, gdzie znajduje się granitowy monument z tablicą oraz historyczny napis upamiętniający miejsce pochówku do czasu ekshumacji Antoniego Godlewskiego ps. “Antek Rozpylacz”
    • na ulicę Nowogrodzką, pod siedzibę dowództwa Batalionu “Sokół”
    • w Aleje Jerozolimskie 11/19, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą rejon walk i bohaterskiej śmierci “Antka Rozpylacza”, żołnierza batalionu “Sokół”

 

Batalion “Sokół” to oddział bojowy, którego historia rozpoczęła się pierwszej nocy po godzinie “W”. To jeden z fenomenów powstańczej Warszawy. Mała grupa oficerów i żołnierzy, związanych z konspiracyjną Organizacją Wojskową Kadra Bezpieczeństwa, stała się zalążkiem świetnie zorganizowanej, silnej jednostki, wyposażonej w liczne służby pomocnicze i zdolnej do spełnienia ważnych zadań zaczepno-obronnych.

Przejmujące wspomnienia żołnierzy Batalionu “Sokół” z walk prowadzonych podczas Powstania Warszawskiego w Śródmieściu zebrane zostały w książce Jana Lissowskiego, Jerzego Szansera oraz Marka Wernera “Batalion Sokół w Postaniu Warszawskim”, wiernie oddającej tragiczny klimat tamtych dni.

  Żołnierze i łączniczki Batalionu Sokół.