Spotkanie z Konstantinem Gamsachurdia

Spotkanie z Posłem do Parlamentu Gruzji Konstantinem Gamsachurdia, synem Zviada Gamsachurdia, pierwszego Prezydenta niepodległej Gruzji.

Stoi na czele komisji śledczej gruzińskiego parlamentu badającej przyczyny śmierci Zviada Gamsachurdii.

To niezwykłe, że mogłam Go poznać. Bo niezwykły to człowiek. Autorytet, jakim cieszy się wśród zwykłych Gruzinów jest wręcz niesamowity.

Zwiad Gamsachurdia,ზვიად გამსახურდია (31 marca 1939 – 31 grudnia 1993) – pierwszy prezydent niepodległej Gruzji (26.05.1991 do 22.12.1991)

Z wykształcenia filolog, syn znanego pisarza Konstantina Gamsachurdii. Dysydent w czasach komunizmu, członek założonej przez Meraba Kostawę Grupy Helsińskiej w Tbilisi 1976. Organizacja ta została rozbita przez KGB w 1977, a Gamsachurdia trafił na krótko do więzienia. Po zwolnieniu wrócił do działalności opozycyjnej. Był organizatorem bloku opozycyjnego „Okrągły stół — Wolna Gruzja”. W wyborach prezydenckich otrzymał 87.5% glosów (przy 6 kandydatach!!!). Obalony w styczniu 1992 wyemigrował z kraju udając się do Armenii, potem Czeczenii. We wrześniu 1993 podjął próbę zbrojnego odzyskania władzy. Zmarł w niejasnych okolicznościach 31 grudnia 1993 we wsi w zachodniej Gruzjii (regionie Samegrelo), ciało miało ranę postrzałową w głowie. Podaje się kilka możliwych wersji: śmierć samobójczą, śmierć z odniesionych ran w walce lub śmierć na raka z upozorowaniem postrzelenia.