Spotkanie w Płońsku.

We wtorek,  8 kwietnia  Poseł Małgorzata Gosiewska udała się do Płońska, gdzie spotkała się z przedstawicielami władz samorządowych i plantatorów owoców miękkich, Burmistrzem Miasta Płońska Andrzejem Pietrasikiem, Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Gortatem oraz Członkiem Rady Nadzorczej Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Januszem Bieńkowskim.

Rozmowy dotyczyły problemów z jakimi borykają się w ostatnich latach producenci truskawek, jabłek oraz innych owoców i warzyw w północnej części województwa Mazowieckiego. Największą zmorą jest brak rąk do pracy, które zazwyczaj docierały z Ukrainy, lecz trudności z uzyskaniem wiz, brak odpowiednich regulacji prawnych, które zapobiegałyby handlowi ludźmi oraz instytucji po stronie zarówno polskiej jak i ukraińskiej, która ułatwiałaby procedury wizowe oraz nadzorowała proces transportu i zatrudnienia w Polsce, spowodowały, że na miejsce trafia zaledwie ¼ osób, których potrzebują producenci.

Planowana jest długoterminowa współpraca w tym zakresie, wraz z wizytą studyjną władz samorządowych i przedstawicieli producentów owoców miękkich na Ukrainę. Poruszono także temat infrastruktury. Stan wałów przeciwpowodziowych w Płońsku pozostawia wiele do życzenie, podobnie jak dróg dojazdowych do wałów oraz niektórych dróg reprezentacyjnych.

IMG_1008

Poseł Małgorzata Gosiewska z Burmistrzem Miasta Płońska Andrzejem Pietrasikiem, Wiceburmistrz Teresa Kozera oraz Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Gortatem.

Następnie Pani Poseł odwiedziła stadninę koni arabskich AKF w Nowych Wrońskach, gdzie miała okazję porozmawiać z jej przedstawicielami o planach na przyszłość, możliwości rozwoju regionu oraz bliżej poznać te piękne zwierzęta.

IMG_1070

Stadnina powstała w wyjątkowym miejscu, wiele lat wcześniej były do ziemie należące do Antoniego Jaworskiego. We Wrońskach w 1924 roku urodził się Ignacy Jaworski, wybitny hodowca koni arabskich, w latach 1953-1997 dyrektor stadniny koni w Michałowie. Na budynku stajni znajduję się tablica upamiętniająca ich rodzinę.

IMG_1031

Pani Poseł odwiedziła także Pałac Zdunowo znajdujący się w Załuskach będący na liście zabytków UNESCO i posiadający tytuł „zadbany zabytek” nadany przez tą organizację. Dworek został wiele lat temu zakupiony przez prywatnego inwestora, którego odwiecznym marzeniem było przywrócenie dawnej świetności jednemu z takich budynków.

IMG_1130Poseł Małgorzata Gosiewska oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Gortat przed Pałacem Zdunowo.