Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim

W dni dzisiejszym, w jednej z warszawskich restauracji odbyło się spotkane Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim i jego małżonką Sandrą. Rozmowa dotyczyła sytuacji politycznej Gruzji. Politycy wspominali także śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bohatera narodowego Gruzji. 

Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że musimy zrobić wszystko, by bronić demokracji w Gruzji. Przyznał również, że jest usatysfakcjonowany spotkaniem, bo pozwoliło ono poznać sytuację polityczną w Gruzji i czychające na nią zagrożenia demokracji. Podkreślił, że Unia Europejska i cała światowa demokracja powinny uczynić wszystko, by gruzińska niepodległość, demokracja, była broniona, bo dziś jest wyrażnie zagrożona. Prezes PiS zaapelował do polskich władz – prezydenta i premiera, o aktywność na tej płaszczyźnie.  

Zapewnił również, że sami, w ramach naszych możliwości, podejmiemy działania w tej sprawie. PiS podniesie bowiem temat demokracji w Gruzji na sejmowej komisji spraw zagranicznych. Chcemy również wykorzystać dostępne możliwości w Parlamencie Europejskim, oraz inne działania – powiedział Prezes PiS. 

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Micheil Saakaszwili jest osobą, która symbolizuje gruzińską niepodległość i demokrację. 

Natomiast Prezydent Gruzji podkreślił, że podczas spotkania rozmawiał z Prezesem PiS o rocznicy tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był on bohaterem narodowym Gruzji oraz moim przyjacielem. Jestem pewny, że pozostanie on na zawsze w pamięci narodu gruzińskiego– powiedział Saakaszwili.

Lech Kaczyński był zainteresowany historią gruzińskich oficerów, którzy w historii Polski pomagali w odzyskaniu niepodległości i jego misją za życia było odwzajemnienie tego wsparcia – zaznaczył Prezydent Gruzji. Podkreślił również, że relacje między Polską a Gruzją nie są relacjami partyjnymi, liderów czy władzy, która się zmienia. Mogę powiedzieć, że między nami istnieje, trudna do racjonalnego wytłumaczenia, niesamowita więź –  stwierdził.

 

Zachęcam do obejrzenia filmu ze spotkania, zrealizowanego przez stronę gruzińską.