Relacja z polsko-ukraińskiej konferencji

 Konferencja polsko-ukraińska: „Ukraina – Majdan – Polska”
Nasza przeszłość, nasza przyszłość

W czwartek rano w zabytkowej kopalni w Zabrzu rozpoczęła się międzynarodowa Konferencja „Ukraina-Majdan-Polska”. To bezprecedensowe spotkanie z udziałem polskich i ukraińskich naukowców, polityków oraz publicystów. Po raz pierwszy od wydarzeń na kijowskim Majdanie, momentu odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza, wreszcie aneksji przez Rosję Krymu do Polski przyjechała tak poważna reprezentacja przedstawicieli ukraińskich ugrupowań politycznych demokratycznych.

Celem, jaki stawiali sobie organizatorzy konferencji było nie tylko opowiedzenie o tym, co wydarzyło się w trakcie ostatnich miesięcy za naszą wschodnią granicą, ale także, a może przede wszystkim, próba znalezienia odpowiedzi na kluczowe pytanie: jak dzisiaj wyglądają relacje polsko-ukraińskie. Na ile wydarzenia ostatnich miesięcy – w tym zdecydowane wsparcie dla ukraińskich działań wolnościowych przez polskie społeczeństwo i praktycznie wszystkie siły polityczne – wpłynęły na nasze wzajemne relacje?

Konferencję podzielono na trzy bloki: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.

W pierwszy, głos zabrali historycy. Stronę ukraińską reprezentowali dr Oleksander Zajcew z Uniwersytetu we Lwowie i prof. Ihor Sribiniak z Uniwersytetu Kijowskiego, natomiast stronę polską – dr Mariusz Zajączkowski z Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moderatorami paneli dyskusyjnych był dr hab. Jan Jacek Burski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Igor Halagida z gdańskiego IPN.

Stwierdzenie, że historia stosunków polsko-ukraińskich jest złożona, nie oddaje emocji, które towarzyszyło naszym narodom na przestrzeni wieków. Apogeum trudnych relacji to lata 40. ubiegłego wieku. Czy potrafimy dzisiaj o nich zapomnieć? Z cała pewnością nie, ale dzisiaj zadaniem obu stron jest osiągnięcie takiego poziomu dialogu, by móc o bolesnej przeszłości rozmawiać.

Kolejny blok tematyczny poświęcony był teraźniejszości, a konkretnie obecności Polaków na kijowskim Majdanie. To opowieść o tym, co dzieje się na ogarniętej kryzysem Ukrainie i samym Majdanie. W tej części głos zabrały osoby, które na kijowskim Majdanie spędziły kilkaset godzin. Wśród nich m.in. Paweł Kukiz, Przemysław Miśkiewicz oraz wiceprzewodniczący Samoobrony Majdanu Andrij Gabrow, polski konsul w Kijowie Rafał Wolski. Do bloku tego zaproszona została również Poseł Małgorzata Gosiewska. Jak powiedział Pan konsul Rafał Wolski, nie wyobraża on sobie, by w bloku tym zabrakło Pani Poseł. Osoby, która stała się swoistą legendą Majdanu.

Trzecią część dyskusji poświęcona została kwestii wpływu ostatnich wydarzeń na  Ukrainie, które mogą spowodować przełom w dwustronnych relacjach. Swoimi prognozami na temat przyszłości podzielili się dziennikarze i politycy: Małgorzata Gosiewska z PiS i Mirosława Nykiel z PO oraz deputowani ukraińskich partii: UDAR-u, Swobody i Batkiwszczyny.

Konferencja „Polska Majdan Ukraina”, zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Pokolenie. Współorganizatorami wydarzenia są: Kopalnia Guido w Zabrzu, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.

10003785_593067030761852_1494007609_o 1974170_593067027428519_597862777_o 1980472_593067024095186_1321498221_o

Źródło notatki: materiały prasowe organizatorów Konferencji