Przed godziną “W” – uroczystości na warszawskim Żoliborzu

Pani Poseł Małgorzata Gosiewska wzięła udział w uroczystości z okazji 68 rocznicy wybuchu walk powstańczych, które odbyły się 31. sierpnia na warszawskim Żoliborzu.

To właśnie na Żoliborzu rozpoczęły się pierwsze walki Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku ok. godz. 13.30 na ul. Krasińskiego żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, natknęli się na patrol niemiecki. Wtedy z broni żołnierza Armii Krajowej Zdzisława Sierpińskiego padły strzały, które rozpoczęły wymianę ognia. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały. Na Żoliborzu walczyli powstańcy ze zgrupowań “Żaglowiec”, “Żbik”, “Żmija”, “Żniwiarz”, “Żubr” i “Żyrafa” pod dowództwem płk. Mieczysława Niedzielskiego “Żywiciela”, działała także służba sanitarna, a harcerze kanałami przenosili informacje.

31 sierpnia br. pod pomnikiem żołnierzy Żywiciela w intencji ofiar Powstania modlili się kombatanci, żołnierze i mieszkańcy Żoliborza. Były przemówienia weteranów, salwa honorowa i orkiestra wojskowa, która wzruszająco odegrała m.in. Pierwszą Brygadę i „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Kwiaty składali kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych i centralnych. A także warszawscy pisowcy: poseł Małgorzata Gosiewska oraz Adam Buława i Robert Rogala z żoliborskiego PIS. Na końcu wieniec złożyli również kibice Legii, czym zasłużyli na głośne brawa od wszystkich uczestników.

 

Powstanie Warszawskie zakończyło się na Żoliborzu 30 września 1944 r. Mieczysław Niedzielski “Żywiciel”, mimo ran, nie chciał poddawać dzielnicy.  Podporządkował się jednak rozkazom dowódcy powstania gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”. Po wojnie “Żywiciel” mieszkał w USA. Zmarł 18 maja 1980 roku w Chicago w wieku 83 lat. Jego prochy sprowadzono do Polski we wrześniu 1992 roku i złożono na Powązkach Wojskowych w kwaterze powstańczej.