Protest pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie

W dniu wczorajszym, 18 lutego 2014 r., pod Ambasadą Ukrainy w Warszawie zebrało się ponad 100 osób protestując przeciwko wydarzeniom, które mają miejsce w Kijowie. Wczoraj rano doszło do gwałtownych starć, w wyniku których zginęło co najmniej 11 osób, a ponad 150 zostało rannych. Wieczorem trwał zaś szturm Berkutu na Majdan Niepodległości.

– Protestujemy przeciwko użyciu siły, bo przemoc w żadnym wypadku nie prowadzi do rozwiązania problemów. Chcemy wyrazić swój pogląd wobec postępowania władz Ukrainy. Działania podejmowane przez władze dowodzą, że deklaracje o europejskich aspiracjach i europejskim prawie są tylko deklaracjami – powiedział niezależnej.pl prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, komentując ostatnie wydarzenia ma Ukrainie.

Jego zdaniem brak rozwiązań dotyczących kryzysu na Ukrainie może mieć negatywne skutki także dla Polski. – Polskie władze powinny jasno skrytykować te działania władz Ukrainy, które kończą się przemocą na ulicach, kończą się brakiem rozwiązań sytuacji kryzysowych – powiedział. – Bez sankcji wobec osób, które dopuszczają się przemocy, bez jednoznacznego postępowania na arenie międzynarodowej ze strony instytucji europejskich, nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu.

Uczestnicy manifestacji złożyli na ręce ambasadora list skierowany do władz Ukrainy z apelem o rozpoczęcie pokojowych rozmów z opozycją.

Manifestacja przed ambasad¹ Ukrainy

fot.: Jakub Kamiński / PAP – Przemawia Poseł Małgorzata Gosiewska