Prasa o wizycie przewodniczącego parlamentu Gruzji

Kresy24: Trudna wizyta Gruzinów w Polsce

Z pierwszą oficjalną wizytą przyjechała do Warszawy delegacja nowego parlamentu gruzińskiego. Gruzini chcą nadal widzieć w nas ambasadora swoich interesów w UE i NATO.

W rozpoczętej 8 kwietnia trzydniowej wizycie w Polsce przewodniczącemu gruzińskiego parlametu Dawidowi Usupaszwilemu towarzyszy czworo deputowanych: Tedo Dżaparidze, Giorgi Wolski, Eka Beselia (Gruzińskie Marzenie Bidziny Iwaniszwilego) oraz Tinatin Bokuczawa (Zjednoczony Ruch Narodowy Micheila Saakaszwilego).

Wczoraj (wtorek, 9 kwietnia) odbyło się spotkanie gruzińskiej delegacji z przedstawicielami Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej. Jej przewodnicząca, Małgorzata Gosiewska z PiS ocenia, że było trudne, ponieważ poruszona została m.in. kwestia traktowania opozycji przez rządzącą partię Bidziny Iwaniszwilego oraz sprawa przestrzegania przez rządzących zasad demokratycznego państwa prawa.

Jeżeli Tbilisi chce nadal widzieć w Polsce ambasadora swoich interesów w Unii Europejskiej i NATO, musi przestrzegać zasad demokracji – uważają polscy parlamentarzyści.

Z Dawidem Usupaszwilim o współpracy Polski z Gruzją, sytuacji wewnętrznej w Gruzji oraz o kontynuacji współpracy między parlamentami obu krajów rozmawiał wczoraj również marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Podczas pobytu w Warszawie gruzińskiej delegacji parlamentarnej zaplanowane zostały ponadto spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkiem Sejmu Ewą Kopacz, przedstawicielami rządu i opozycji, a w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych – wykład publiczny Usupaszwilego.

Kresy24.pl

Szef parlamentu Gruzji: zależy nam na integracji europejskiej i z NATO

 

Gruzji zależy na rozwijaniu współpracy dotyczącej integracji europejskiej oraz integracji z NATO; liczymy na dalsze wspieranie tych aspiracji przez Polskę – mówił we wtorek w Warszawie goszczący w naszym kraju przewodniczący parlamentu Gruzji Dawid Usupaszwili.

 

Z gruzińskim gościem spotkał się we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że rozmowy dwustronne dotyczyły współpracy Polski z Gruzją, sytuacji wewnętrznej w Gruzji oraz kontynuacji współpracy między parlamentami obu krajów.

“Pragniemy podkreślić znaczenie, które przywiązujemy do bliskiej współpracy oraz przyjaźni z Polską” – mówił z kolei przewodniczący parlamentu Gruzji. Zwrócił uwagę, że jest to pierwsza wizyta oficjalna delegacji nowo wybranego parlamentu gruzińskiego.

Jak dodał, Gruzji zależy na rozwijaniu współpracy dotyczącej integracji europejskiej oraz integracji z NATO. “Bardzo ważne jest, aby Gruzja doprowadziła do takiej integracji, gdyż przez to zwiększymy stabilność naszego kraju, jak i całego regionu” – ocenił.

Podziękował też polskim politykom i obywatelom za wsparcie dla unijnych aspiracji Gruzji. “Liczymy na dalsze działanie w tym duchu” – zaznaczył przewodniczący parlamentu Gruzji.

Wcześniej we wtorek Usupaszwili spotkał się z przedstawicielami Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej.

Przewodnicząca Grupy Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała PAP, że spotkanie z gruzińską delegacją było bardzo owocne, lecz trudne. “To było trudne spotkanie dlatego, że poruszaliśmy m.in. kwestię traktowania opozycji przez partię rządzącą (premiera) Bidziny Iwaniszwilego oraz przestrzegania przez to ugrupowanie zasad demokratycznego państwa prawa” – powiedziała Gosiewska.

Podkreśliła, że polscy parlamentarzyści dali jasno do zrozumienia gościom z Gruzji, że jeżeli Tbilisi chce widzieć w Polsce wciąż ambasadora swych interesów w Unii Europejskiej i NATO, to musi przestrzegać zasad demokracji.

W październiku 2012 roku wybory parlamentarne w Gruzji wygrała koalicja Gruzińskie Marzenie, pod przewodnictwem politycznego rywala prezydenta Micheila Saakaszwilego – obecnego premiera Gruzji Bidziny Iwaniszwilego. Zwycięstwo Gruzińskiego Marzenia zakończyło dziewięcioletnią polityczną dominację Saakaszwilego i doprowadziło do kohabitacji nowego rządu z prezydentem.

 

Źródło: www.gazeta.pl