Pikieta protestacyjna przeciwko dyskryminacji Tatarów Krymskich

Dnia 18 maja 2013 r. (sobota) przed ambasadą Ukrainy w Warszawie (Al. Szucha 7) o godzinie 14.30 przeprowadzona zostanie pikieta protestacyjna przeciwko dyskryminacji Tatarów Krymskich na Krymie. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich, którym nie jest obojętny los tego bohaterskiego narodu.

18 maja 1944 wywieziono do Azji Średniej wszystkich Tatarów Krymskich z ich ojczyzny – Krymu. W czasie podróży bydlęcymi wagonami, a i potem, po przymusowym osiedleniu w Uzbekistanie, umarło z chorób i głodu wiele tysięcy osób. Nawet tzw. “odwilż” w czasie panowania Chruszczowa (po 1956) nie przyniosła Tatarom powrotu na Krym. Zabraniano im tego aż do końca lat 80-tych. Wtedy to łamiąc sowieckie przepisy, sami masowo zaczęli wracać do domu, domu okupowanego przez rosyjskich kolonistów.

Dzień dzisiejszy nie przyniósł rozwiązania problemu kompleksowej repatriacji. Wierchowna Rada Ukrainy nie uchwaliła ustawy repatriacyjnej, która pozwoliłaby na godny powrót na Krym ponad 200 tysięcy Tatarów, głównie z Uzbekistanu. Rząd Autonomii Krymskiej na czele z Anatolijem Mogilewem robi wszystko, by Tatarom, którzy powrócili na Krym – żyło się jak najgorzej. Rosyjskie lobby na Krymie zbroi organizacje kozackie i pomaga rosyjskim szowinistom – obywatele Krymu pochodzenia rosyjskiego nastawiani są przeciwko Tatarom. Dlatego też zaprotestujmy przeciwko temu bezprawiu. Zaprotestujmy przeciwko tolerancyjnej postawy Kijowa względem samowoli władz Autonomii Krymskiej.Czas, by towarzysz milicjant Mogilew podał się do dymisji.

Na pikiecie zostanie odczytana specjalna rezolucja, pod którą można się będzie podpisać.