Pamięci prof. Józefa Szaniawskiego

Józef Szaniawski, publicysta “Naszego Dziennika”, ostatni więzień polityczny PRL, historyk, oddany Ojczyźnie i rodakom, zginął wczoraj przed południem w Tatrach. Miał 68 lat.

O śmierci prof. Szaniawskiego poinformował jego syn Filip Frąckowiak. – Józef Szaniawski zginął w Tatrach, schodząc ze Świnicy, spadł w przepaść w kierunku Doliny Pięciu Stawów – powiedział.

Wspaniały człowiek, pasjonat nauki i historii, wielki patriota – tak zmarły dziś historyk zapisał się w pamięci każdego, kto miał możliwość rozmowy z nim. Swoją wiedzą dzielił się ze studentami m.in. Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Młodym ludziom prezentował bezkompromisową postawę. Uczył: „Albo czujesz się Polakiem, albo nikim. Nie można być pomiędzy”. To, jak wielkim był autorytetem dla swoich studentów, świadczą słowa jednego z nich, który stwierdził: „Nikt tak jak On nie potrafił opowiadać o historii…”.

 

Spotkajmy się dziś o godz. 20:00 przez budynkiem Izby Pamięci płk. Kuklińskiego. Zapalmy znicze. Oddajmy hołd!

Mówił o sprawach trudnych i często niepodejmowanych przez innych. – Walczył o pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, przypominał bohaterską postawę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a przede wszystkim ukazywał wzór prawdziwego patrioty, jakim był Marszałek Józef Piłsudski. Nie mogę uwierzyć w to, co się stało. To ogromna strata nie tylko dla nas, studentów, i świata nauki, ale przede wszystkim dla Polski – powiedziała Kinga, tegoroczna absolwentka WSKSiM.

Jak dodała, z zamiłowaniem opowiadał o walczącej Warszawie. Przypominał swoim studentom zapomniane karty historii stolicy. Był pełnomocnikiem i przyjacielem płk. Ryszarda Kuklińskiego. Dzięki jego działaniom w świetle prawa zrehabilitowano płk. Kuklińskiego. Ponadto profesor był też założycielem izby pamięci pułkownika Kuklińskiego.

Wśród wielu publikacji o historii naszej Ojczyzny znalazły się m.in.: „Victoria Polska. Marszałek Piłsudski w obronie Europy” (2009), „Grunwald pole chwały” (2010) czy wcześniejsze „Samotna misja. Pułkownik Kukliński i zimna wojna” oraz „Pułkownik Kukliński – tajna misja”.

Józef Szaniawski był także publicystą m.in. Radia Maryja, Telewizji Trwam i “Naszego Dziennika”. Urodził się w 1944 r. we Lwowie. W latach 1970-1985 był redaktorem Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Od 1973 r. współpracował z Radiem Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca korespondencji. W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową, a w konsekwencji w 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Źródło: Nasz Dziennik