Oddaj hołd bohaterom!

W dniu jutrzejszym, 7 czerwca br., na kwaterze „Ł” – tzw. Łączce na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędzie się uroczystość przeniesienia na cmentarz Północny ekshumowanych szczątków bohaterskich Polaków walczących z komunistami o niepodległość naszej Ojczyzny.

Za niezłomną walkę w obronie Rzeczypospolitej i nieugiętość wobec władzy zostali oni zamordowani przez komunistów. Ekshumowane szczątki należą do ofiar zbrodni dokonanych w latach 1948-1956 w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciała bestialsko mordowanych żołnierzy były ukrywane na powązkowskiej Łączce. Wśród ofiar, których szczątki zostały ukryte w tym miejscu, najprawdopodobniej znajduje się rotmistrz Witold Pilecki.

Uroczystość zakończy drugi etap prac związanych z poszukiwaniem szczątków ofiar, prowadzonych na Powązkach przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Przeniesione zostaną trumny ze szczątkami osiemdziesięciu dwóch osób.

 

Uroczystość odbędzie się w piątek, 7 czerwca br., o godz. 12.30.

W jutrzejszej uroczystości przeniesienia ekshumowanych szczątków może wziąć udział każdy, kto pragnie oddać hołd bestialsko pomordowanym Polakom.