W czwartek 21 lutego na Sesji Rady Warszawy w sali im. Gagarina w związku z punktem 77 “Informacja prezydenta m.st. Warszawy w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich ze szczególnym uwzględnieniem wycinki drzew” razem z Poseł Małgorzatą Gosiewską i Markiem Matczakiem przewodniczącym koła warszawskiego Zieloni2004 zaprezentowany zostanie obywatelski wniosek do NIK w sprawie rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich oraz pytania do Pani Prezydent Hanny Gronkieiwcz-Waltz. |
Na konferencji zaprezentowany zostanie przykład niegospodarności w zamówieniu publicznym dot. rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, w którym miasto i Zarząd Trenów Publicznych zapłacił drugi raz za to co już posiadał i zapłacił, czyli 65.000 zł + 30.000 zł.
_____________________________________________________
SKRÓT
Obywatelskiego wniosku o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w zakresie prawidłowości i rzetelności gospodarowania pieniędzmi publicznymi następujących podmiotów:
/wniosek złożono do NIK w dniu 19.02.2013/
1. Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w zakresie gospodarki ,,zielonymi funduszami” na roślinność miejską ze środków własnych i w ramach funduszy celowych Unii Europejskiej
2. Urzędu Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Zarządu Terenów Publicznych, jednostek podległych Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy, w zakresie organizacji i rzetelności procedur konkursowych oraz rzetelności organizowanych przetargów, dotyczących rewitalizacji parków Warszawy w oparciu o publiczne środki jak wyżej.
Przesłanki do złożenia obywatelskiego wniosku:
- Niejasności przy kwalifikowaniu i finansowaniu zadań rewitalizacji zieleni miejskiej
- Nie jasne i nieobiektywne procedury konkursowe jak i przetargowe
- Pomijanie w komisjach konkursowych i przetargowych udziału czynnika społecznego i niezależnych ekspertów
- Protekcjonizm w wyborze oferentów / 14 realizacji po rząd jednej firmy/
- Łamanie obowiązujących przepisów w procedurach konkursowych i przetargowych
- Całkowity brak kontroli finansowej procesów rewitalizacji co skutkuje szastaniem pieniędzmi publicznymi na te cele / podmiotowa roślinność w kosztach ogólnych na przykładzie Ogrodu Krasińskich stanowi zaledwie 1/15 przeznaczanej kwoty a w stosunku do kosztów prac projektowych tego ogrody stosunek ten jest jak 1/1 co jest absurdem inwestorskim /
- Całkowite pomijanie w wyborze koncepcji rewitalizacji oczekiwań lokalnych społeczności w oparciu o badania niezależnych organizacji które powinny stanowić podstawę takich założeń i rewitalizacji.
- Protesty społeczne dotyczące rewitalizacji jak i niezależnych ekspertów od środowiska jednoznacznie wskazują ze nie takie są oczekiwania społeczne . Mimo tych protestów władze miasta nadal planują kolejne tego typu kosztowne realizacje.
- Całkowicie są pomijane przy tych rewitalizacjach przepisy odnośnie ochrony przyrody i ochrony gatunkowej mimo także protestów ekspertów w tych dziedzinach o niewątpliwym dorobku naukowym, członków PAN.
Wniosek jest również adresowany do wiadomości:
1.Urząd Zamówień Publicznych, ul. Postępu 17a, 02-676 Warszawa
2.Prezydent m.st. Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz, 00-950 Warszawa, pl. Bankowy 3/5
3. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
4. Minister Środowiska, Pan Marcin Korolec, ul.Wawelska52/54, 00-922 Warszawa