O relacjach gruzińsko-polskich z Premierem Iwaniszwili

19 lipca Pani Poseł Małgorzata Gosiewska, Przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej, wzięła udział w spotkaniu, przebywającego z pierwszą wizytą w Polsce, Premiera Gruzji Bidziny Iwaniszwili z Panią Marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Tematem spotkania był m.in. rozwój stosunków bilateralnych, w tym współpracy parlamentarnej, jak również wsparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Gruzji, w szczególności w kontekście listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Politycy rozmawiali o zacieśnieniu dialogu politycznego oraz kontaktów między polskim i gruzińskim parlamentem.

Poseł Małgorzata Gosiewska, która zabrała głos po Premierze Iwaniszwili i Pani Marszałek, mówiła, że wiele w dniu dzisiejszym padło słów o przyjaźni polsko-gruzińskie, o polskiej gościnności. To właśnie gościnność jest cechą bliską obu narodom. Ale charakteryzują się one także inną cechą – umiłowaniem wolności i demokracji. I tu Panie Premierze muszę powiedzieć o naszych obawach, o tym co nas martwi. – podkreśliła Pani Poseł.

Są to przede wszystkim kwestie demokracji w Gruzji. 11 lipca odbyło się w polskim parlamencie posiedzenie komisji spraw zagranicznych, poświęcone sytuacji w Gruzji, z udziałem gruzińskich ekspertów. Był Pan David Bakradze, poseł, były szef Parlamentu Gruzji. Byli również przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Prof. Gia Nodia. Mówili o sprawach, które musiały nas zaniepokoić: o łamaniu demokracji, o uniemożliwianiu działalności partii opozycyjnych w Gruzji. Mówili o aresztowaniach, przesłuchaniach, zastraszaniu. O przejmowaniu przez ugrupowanie Premiera Iwaniszwili samorządów.

Dziś w areszcie przebywa były Premier Merabishvili. Jego wypuszczenie z aresztu na pewno znacząco wpłynęłoby na ocenę obecnej sytuacji w Gruzji ze strony polityków polskich i europejskich – zaznaczyła.

Podczas ostatniego pobytu Pani Poseł Małgorzaty Gosiewskiej w Gruzji, w trakcie zgromadzenia GUAM w Batumi, miało miejsce drastyczne zatrzymanie wielu tbiliskich samorządowców, w tym dwóch wicemerów tego miasta. Tego typu zdarzenia muszą niepokoić.

Dlatego też Pani Poseł z uwagą wysłuchała zapewnienia Pana Premiera, że do czasów wyborów prezydenckich będzie on starał się złagodzić napięcia w Gruzji, powstrzymując jednocześnie ewentualne aresztowania. To bardzo ważna deklaracja.

Na koniec swojego wystąpienia podkreśliła, że jako poseł, przedstawiciel największej partii opozycyjnej oraz wielki przyjaciel Gruzji, pragnie zapewnić Premiera Iwaniszwili, że Polska będzie dalej wspierać Gruzję w jej dążeniach europejskich i euroatlantyckich, ale pod warunkiem, że towarzyszyć tej drodze będzie demokratyzacja kraju.

Spotkanie z Premierem Iwaniszwili. (fot. Krzysztof Białoskórski)

Spotkanie z Premierem Iwaniszwili. (fot. Krzysztof Białoskórski)