Uroczystości poświęcone Irenie Schirtładze ps. Irka

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam na uroczystość poświęconą Irenie Schirtładze ps. Irka, córce kpt. pil. Arkadiusza Schirtładze, gruzińskiego oficera kontraktowego. Uroczystość przygotowywana wspólnie z Diasporą Gruzińską odbędzie się w dniu 14 września o godz. 18.00 na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.

Irena Schirtładze, 16-letnia łączniczka batalionu Parasol zginęła 14 września 1944 roku w czasie próby ratowania rannego dowódcy plutonu pchor. Wacława Dunin- Karwickiego ps. „Luty”. Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

Kpt. pil. Arkadiusz Schirtładze urodził się 26 stycznia 1902 r. Od stycznia 1930 r. w 62 Eskadrze Liniowej, od lipca 1931 r. do lipca 1933 r. dowódca 54 Eskadry Liniowej, od lipca 1933 r. do stycznia 1935 r. dowodzi 55 Eskadrą Liniową. Od stycznia 1935 r. w 56 Eskadrze Obserwacyjnej, dowodzi plutonem. Od 1937 r. jest kierownikiem wydziału w Dziale Nauk CWL-1 w Dęblinie. Ranny 2 IX 1939 r. podczas nalotu na lotnisko dęblińskie, przewieziony do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Po kilku dniach opuszcza szpital, ewakuowany na wschód. Aresztowany w okolicach Brześcia przez NKWD ginie w Katyniu.

Uroczystość, jaką przygotowujemy ma wymiar szczególny. Znana jest nam wdzięczność Narodu Gruzińskiego za okazaną pomoc w czasie wojny, jaka miała miejsce w 2008 roku. Wiele ulic gruzińskich nazwana została imieniem Prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Jako Polacy również chcemy okazać swoją wdzięczność. Gruzini służąc w polskim wojsku wykazali się bohaterstwem i wybitną lojalnością zarówno podczas kampanii wrześniowej jak i później w okupowanej Polsce i na froncie zachodnim. Wielu z nich to kawalerowie najwyższych polskich odznaczeń bojowych.

Historia Ireny Schirtładze i jej ojca jest ciągle mało znana w Polsce. Chcemy tą uroczystością ją przypomnieć.

Małgorzata Gosiewska

Prezes Fundacji „Nasza Solidarność”

______________________________________________________________________________________

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

___________________________________________________________________________________

PRASA O UROCZYSTOŚCIACH