Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW

NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI

„ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” (2014)

1 marca (sobota)

• Kwesta na Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów [całodzienna]
[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Ogólnopolska kwesta „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”[koordynacja: Związek Żołnierzy NSZ, Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ]

• Akcja „Niezłomny jest w Tobie” [całoroczna]
kampania informacyjna skierowana do potomków ofiar komunistycznych zbrodni, przedstawiająca możliwości i sposoby przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych szczątków.
[Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”; Korporacja Akademicka Sarmatia]

• Warta przed domami „Żołnierzy Wyklętych”
[Fundacja „Walczącym o Niepodległość”, Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP]

• Fabryka Wódek „Koneser” (ul. Ząbkowska 27/31)
10:00 Jarmark Radia WNET – promocja wydawnictw poświęconych „Żołnierzom Wyklętym”. Koncert „Podziemna armia powraca – Żołnierze Niezłomni” (Jerzy Zelnik – Leszek Czajkowski – Paweł Piekarczyk). Koncert „W imię Niepodległej” (Teatr Muzyczny 'Od Czapy').
[Radio WNET, Fundacja Sztafeta, Stowarzyszenie 13 Grudnia]

• Warszawska Masa Krytyczna szlakiem miejsc związanych z historią „Żołnierzy Wyklętych”
11:00 start: Plac Zamkowy > Koszykowa 82 > Oczki 1 > Koszykowa 6 > przez: Rondo de Gaulle`a, Rondo Waszyngtona, Zieleniecką, Targową > Jagiellońska 38 > Targowa 74 > Strzelecka 8 > 11 Listopada 66 i 68 > Namysłowska 6 (Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach).

• Park Skaryszewski
Bieg Ludzi Honoru (projekt TROPEM WILCZYM)
9:30-12:00 godziny działania Biura Zawodów (od strony ul. Międzynarodowej) zapisy: http://tropemwilczym.pl/
12:00 start biegu na 5 km, 12.45 start biegu na 10 km [Fundacja Wolność i Demokracja]

• Park Skaryszewski
12:00-15:00 Gra rodzinna (projekt TROPEM WILCZYM). Rekonstrukcja (potyczka oddziału „Olecha” z NKWD), zupa z kuchni polowej [Fundacja Wolność i Demokracja, GH Zgrupowanie „Radosław”]
– diorama Wilczym Tropem i inscenizacja w parku Skaryszewskim [GH Zgrupowanie „Radosław”]

• Kino „Ada”, ul. ks. J. Chrościkowskiego 14 (Warszawa-Włochy)
15:30 Koncert zespołu „Zjednoczony Ursynów” [org. Burmistrz i Rada Dzielnicy Włochy]

• Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników (Al. Stanów Zjednoczonych 55 / ul. Grenadierów)
17:00 Apel Poległych i złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających Danutę Siedzikównę ps. Inka i Jana Rodowicza ps. Anoda (elewacja kościoła) [Harcerze – fundatorzy tablicy]

imageb38a07f98506f8b0f27c156cf3c3b132