Mtatsminda Panteon

Podczas krótkiego pobytu w Gruzji w związku z pogrzebem śp. Viktora Domukhovskiego Pani Poseł Małgorzata Gosiewska odwiedziła również Mtatsminda Pantheon, nekropolie na której pochowani są najbardziej znani Gruzini: pisarze, artyści, uczeni i bohaterowie narodowi. Cmentarz położony jest wokół kościoła św. Dawida.

 Na cmentarzu pochowany jest pierwszy prezydent niepodległej Gruzji, Zwiad Gamsachurdia.

Grób Zwiada Gamsachurdia…

Zwiad Gamsachurdia z wykształcenia był filologiem. Syn znanego pisarza Konstantina Gamsachurdii. Dysydent w czasach komunizmu, członek założonej przez Meraba Kostawę Grupy Helsińskiej w Tbilisi 1976. Organizacja ta została rozbita przez KGB w 1977, a Gamsachurdia trafił na krótko do więzienia. Po zwolnieniu wrócił do działalności opozycyjnej. Był organizatorem bloku opozycyjnego „Okrągły stół — Wolna Gruzja”. W wyborach prezydenckich otrzymał 87.5% głosów (przy 6 kandydatach!!!).

Obalony w styczniu 1992 wyemigrował z kraju udając się do Armenii, potem Czeczenii. We wrześniu 1993 podjął próbę zbrojnego odzyskania władzy. Zginął w niejasnych okolicznościach 31 grudnia 1993 we wsi w zachodniej Gruzji (regionie Samegrelo), ciało miało ranę postrzałową w głowie. Podaje się kilka możliwych wersji: śmierć samobójczą, śmierć z odniesionych ran w walce lub śmierć na raka z upozorowaniem postrzelenia.

Komisja śledcza gruzińskiego parlamentu wykazała po latach, że był to zamach.

Napis na płycie jest w języku gruzińskim: “Droga narodu Gruzińskiego – to droga Chrystusowa, droga ciernista, ukrzyżowania i niechybnego zmartwychwstania”.

Pani Poseł z przyjaciółmi Viktora. Od lewej: Poseł Najwyższej Rady Gruzji 1990-92, Profesor Bezhan Javakhia; Poseł Najwyższej Rady Gruzji 1990-92, Revaz Kemularia; Poseł Najwyższej Rady Gruzji 1990-92, Zurab Tsikaridze; Prefekt miasta Zestaponi 1990-92, obecnie doradca Ministra ds. Diaspory, Giorgi Peradze;