Skip to content

Małgorzata Gosiewska

Poseł na Sejm IX kadencji / Wicemarszałek Sejmu RP

  • Aktualności
  • O Mnie
  • INTERPELACJE
  • #RaportGosiewskiej
  • MEDIA
  • Kontakt

MEDIA

Małgorzata Gosiewska

Małgorzata Gosiewska
YouTube Video UCBk3xi5UUwFwoO3HDmEVxaQ_-Ec4v6F7I6I Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnym spędzanym w rodzinnym gronie. 
To czas spotkań, rozmów i radości.

Przyjmijcie Państwo również ode mnie życzenia wszelkiego dobra i pokoju! 
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
❄⭐🎄🎁





FB: https://www.facebook.com/Ma%C5%82gorzata-Gosiewska-Pose%C5%82-na-Sejm-RP-185149134887824
Instagram: https://www.instagram.com/malgorzata_maria_gosiewska/
Święta Bożego Narodzenia są czasem szczególnym spędzanym w rodzinnym gronie. 
To czas spotkań, rozmów i radości.

Przyjmijcie Państwo również ode mnie życzenia wszelkiego dobra i pokoju! 
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
❄⭐🎄🎁





FB: https://www.facebook.com/Ma%C5%82gorzata-Gosiewska-Pose%C5%82-na-Sejm-RP-185149134887824
Instagram: https://www.instagram.com/malgorzata_maria_gosiewska/
Podczas konferencji online poświęconej prezentacji raportu pt. „Izolacja. Głosy z piwnicy”, autorstwa Moniki Andruszewskiej i Witalija Chekało, rozmawialiśmy o zbrodniach popełnianych w więzieniu "Izolacja" w Doniecku przez wspieranych przez Rosję tzw. separatystów i Rosjan.
Podczas konferencji prezentowane były wstrząsające świadectwa byłych więźniów Izolacji. Pani Annie Fotydze Poseł do PE oraz Jej współpracownikom bardzo serdecznie dziękuję za przygotowanie tego ważnego wydarzenia. Mam nadzieję, że dzięki temu świat uświadomi sobie rozmiar okrucieństwa jaki ma miejsce wobec obywateli Ukrainy na terenach zajętych przez FR i podejmie stosowne działania wobec agresora.
Zapraszam do odsłuchania mojej wypowiedzi.
Dzisiaj prezentuję Państwu kolejną dramatyczną historię dobitnie obrazującą działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i jej obywateli. Podczas spotkania w Kijowie z byłymi jeńcami oraz rodzinami osób przetrzymywanych i zaginionych rozmawiałam z Ołeną Majbożenko, córką jednego z więzionych. Patrzyłam w jej zapłakane oczy i z ogromnym przejęciem słuchałam tego, co mówi. 


"Stan Witalija Atamanczuka, 70-letniego emeryta, przetrzymywanego nielegalnie w niewoli wspieranych przez Rosję separatystów, jest tak ciężki, że wymaga on natychmiastowego uwolnienia. Pochodzący z Doniecka Witalij Atamanczuk jest więziony od 3 lat. Pokazowy sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej skazał go na 17 lat za rzekome szpiegostwo na rzecz Ukrainy. 
„4 września 2018 nasza rodzina straciła wszystko” – mówi jego córka, Ołena (Алёна Майбоженко). To wtedy w nocy separatyści przyszli do jej domu rodzinnego w Doniecku. Aresztowali od razu całą rodzinę – Witalija z żoną i synem. Na wolności pozostała tylko córka Ołena, która w tym czasie wyjechała już do Kijowa. Matkę i brata Ołeny po miesiącu wypuszczono – brat umarł rok później, jak twierdzi Ołena – w związku z tym, że jego zdrowie było doszczętnie zniszczone biciem w niewoli. 
Matka podczas uwięzienia dostała wylewu, ze względu na to została wypuszczona wcześniej niż mąż. 13 marca Ołena dowiedziała się, że jej tata został przewieziony z kolonii karnej do szpitala ze złamanym biodrem.
 „Nie ma nadziei na to, że tata będzie chodzić. Od ponad miesiąca leży, nie jest w stanie wstać. Wymaga natychmiastowej operacji. Czerwony Krzyż jest bezsilny. Tortury sprawiły, że jest w strasznym stanie – cierpi na pogarszające się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Od bicia ogłuchł na jedno ucho, ma problemy z sercem, traci przytomność. Cierpi też na zapalenie pęcherzyka żółciowego. Boję się o jego życie, nie wiem już co robić. On może umrzeć”- mówi kobieta.
 „Błagam Polskę o pomoc w uwolnieniu mojego ojca. Tylko reakcja międzynarodowej opinii publicznej może przerwać bezprawne więzienie starego, chorego człowieka w nieludzkich warunkach”- dodaje Ołena."

Tekst: Monika Andruszewska 

Wideo Ołeny zostało nagrane w ramach projektu Małych Grantów Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie „Wsparcie podczas kryzysu COVID w zakresie aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia i rozwoju organizacji samopomocowych stworzonych przez ukraińskich jeńców wojennych i ich rodziny – w celu nagłośnienia przypadków łamania praw człowieka podczas konfliktu zbrojnego z Rosją”, którego wykonawcami jest Zjednoczenie Rodzin Osób Zaginionych „Nadzieja” przy wsparciu katowickiego Stowarzyszenie Pokolenie.
2 maja Święto Polonii i Polaków poza Granicami, ustanowione w hołdzie dla 20 mln rodaków rozsianych po całym Świecie. 
Św. Jan Paweł II mówił: „Bardzo ważne jest, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni, które sięgają tysiąca lat”. 
Kochani Rodacy życzę, aby Polska była dla Was powodem do dumy i żebyście polskość przekazywali kolejnym pokoleniom 🇵🇱
Noc Wielkanocna jest Nocą nadzwyczajną, to właśnie wtedy Chrystus pokonuje ostatecznie Mroki Śmierci. Zmartwychwstając przynosi Życie, Pokój i Nadzieję!
Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych! 🐑
❄⭐🎄🎁

Wigilia to szczególny czas dla każdego. 
To czas przede wszystkim SPOTKANIA.

Przyjmijcie Państwo również ode mnie życzenia dobra i pokoju! 
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
❄⭐🎄🎁







FB: https://www.facebook.com/Ma%C5%82gorzata-Gosiewska-Pose%C5%82-na-Sejm-RP-185149134887824
Instagram: https://www.instagram.com/malgorzata_maria_gosiewska/
Sofia Sołowjowa ma 16 lat. Jej ojciec, Jurij Sołowjow, w maju 2014 roku wstąpił jako ochotnik do batalionu "Donbas", gdzie pełnił funkcję medyka. 

“Mój ojciec przeszedł przez cały koszmar tzw. Iłowajskiego Kotła. Kiedy oddziały ukraińskiej armii wychodziły przez "zielony korytarz", jechał na końcu kolumny i widział, jak jego przyjaciół bezlitośnie rozstrzeliwuje rosyjska armia, a artyleria rozrywa na kawałki pojazdy wojskowe i ludzi. Zostali otoczeni i nie mieli już jak się bronić. Tata zdecydował się, by wychodzić z otoczenia na własną rękę. Oddanie się do niewoli było dla niego najstraszniejszym - dlatego, że mogło to sprowadzić niebezpieczeństwo na naszą rodzinę. Od tego czasu nikt go nie widział. Nie znaleźliśmy go ani wśród poległych, ani wśród jeńców. Ostatni sms od taty brzmiał "Bardzo was kocham, żyję" - opowiada dziewczynka. 

Oficjalna liczba osób zaginionych podczas konfliktu w Donbasie nie jest znana. Zgodnie z ukraińskim prawem, po trzech latach od zaginięcia zakłada się, że żołnierz poległ, nawet jeśli są przesłanki, że jest w niewoli. Również ojciec Sofii został oficjalnie uznany za poległego, mimo że rodzina nie wie, co się z nim stało i nigdy nie znaleziono ciała. 

“Kiedy mój tata bronił miasta Artemiwsk, do batalionu przyjechali dziennikarze z Polski. Ponieważ tata idealnie znał polski język, a także był odpowiedzialną i otwartą osobą, został wybrany do opieki nad bezpieczeństwem gości z Polski. Jestem bardzo wdzięczna Polakom za ich nieobojętność! Już dwa razy miałam szczęście odwiedzić ich wspaniały kraj i mieć przyjemność rozmów z tymi szczerymi i dobrymi ludźmi. Niedawno za pieniądze Ambasady Polski w Kijowie dostałam nowoczesnego laptopa. Jestem bardzo wdzięczna za ten prezent, bo pomoże mi uczyć się zdalnie podczas pandemii, dzięki czemu w przyszłości uda mi się zdobyć wyższe wykształcenie."

Tekst: Monika Andruszewska

Świadectwa z niewoli zostały nagrane samodzielnie przez jeńców i ich bliskich w ramach projektu Małych Grantów Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie „Wsparcie podczas kryzysu COVID w zakresie aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia i rozwoju organizacji samopomocowych stworzonych przez ukraińskich jeńców wojennych i ich rodziny – w celu nagłośnienia przypadków łamania praw człowieka podczas konfliktu zbrojnego z Rosją”, którego wykonawcami jest Zjednoczenie Rodzin Osób Zaginionych "Nadzieja" przy wsparciu katowickiego Stowarzyszenie Pokolenie.
Ołeksij Kodźman był w niewoli wspieranych przez Rosję separatystów przez ponad dwa lata. Został uwolniony w 2017 roku w ramach wymiany jeńców między Ukrainą i nieuznawanymi republikami ludowymi. Po powrocie do domu musiał zostać poddany operacji wątroby, uszkodzonej podczas tortur.

“Byłem świadkiem tortur i zabójstw jeńców wojennych i cywilnych zakładników. Mam dowody na zamordowanie jeńca w 2016 roku, ale niestety do tej pory nie znam jego nazwiska.  W niewoli byłem torturowany. Znęcano się też nade mną psychologicznie. (...)  
Z tego co wiem, w 2015 roku polska posłanka i wicemarszałek sejmu, Małgorzata Gosiewska przekazała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze raport o zbrodniach Rosji w Donbasie. Niestety dane, które przekazała do Trybunału, obejmują tylko początek wojny. Naszych świadectw tam nie ma, ponieważ wyszliśmy z niewoli o wiele później. Mam wielką nadzieję, że Polska będzie kontynuować swoją niezmiernie ważną pracę w tym kierunku!” - mówi były jeniec. 
 
Według danych podawanych przez ukraińskie władze, w niewoli na terenach Donbasu jest wciąż przetrzymywanych ok. 250 obywateli Ukrainy. 

Tekst: Monika Andruszewska

Świadectwa z niewoli zostały nagrane samodzielnie przez jeńców i ich bliskich w ramach projektu Małych Grantów Ambasady RP „Wsparcie podczas kryzysu COVID w zakresie aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia i rozwoju organizacji samopomocowych stworzonych przez ukraińskich jeńców wojennych i ich rodziny – w celu nagłośnienia przypadków łamania praw człowieka podczas konfliktu zbrojnego z Rosją”, którego wykonawcami jest Zjednoczenie Rodzin Osób Zaginionych "Nadzieja" przy wsparciu katowickiego Stowarzyszenia "Pokolenie".
"Gdy wspierani przez Rosję separatyści utworzyli na terenie Doniecka nieuznawaną republikę ludową, Ołena Piech i jej córka Izabela uciekły do Odessy. Ale gdy pozostała w Doniecku babcia przeżyła wylew, Ołena zaczęła odwiedzać rodzinne miasto, by opiekować się chorą staruszką.   

"Podczas jednego z takich przyjazdów, w sierpniu 2018 roku, moją mamę aresztowali uzbrojeni wojskowi i wywieźli w nieznanym kierunku. Mamę uwięziono na terenie jednej z jednostek wojskowych w Doniecku, gdzie codziennie siedmiu rosyjskich katów nieludzko torturowało ją prądem elektrycznym, dusiło torbą foliową  i biło, dopóki nie dowiedli jej do próby samobójstwa. Mama podcięła sobie żyły tępym i rdzawym przedmiotem,  który przez przypadek znalazła w celi. Własną krwią napisała na ścianie pożegnalną wiadomość." - opowiada jej córka, Izabela. 

Matka Izabeli została skazana na 13 lat więzienia pod zarzutem “zdrady ojczyzny”, jak pokazowy sąd określa nieuznawaną republikę.

Ołena Piech ma pochodzenie żydowskie. Dziś jest za to prześladowana w niewoli. Podczas aresztowania miała na sobie ulubiony naszyjnik z Gwiazdą Dawida. Został jej obcięty nożem podczas przesłuchania. Ołenie udało się jednak zachować Gwiazdę i przechowuje ją do tej pory, jako swój jedyny skarb. O Gwieździe Dawida wspomina między innymi w wierszach, które stale pisze w więzieniu separatystów. Córka odczytała nam jeden z nich: 

“Zapłakała” 

Podwójną ciągłą zdołam przebić  
Z błędnego koła wyrwę się  
Obejmę jedynego przyjaciela  
W serce miłość tchnę jak wiarę   
Podrę ją jak wstrętny list,   
Co wyroku jest świadectwem  
Jak przypomnienie tortur duszy  
Jak na żyłach bandaż z czerwoną plamą  

Podwójną ciągłą zdołam przebić  
Rozdartą w środku  
Mnie już nie boli 

Jak pies, co się wyrwał z jatki   
Rozniosę wszelkie przeszkody do celu  
Każdy mój nerw napięty jak struna  
Oddech rzęzi, wyschnięte gardło  
W źrenicach tęskni rdzawy księżyc  
Sierść zgęstniała od wilgoci  

Przebiję, aby tylko dobiec  
Serce chce się wyrwać z pyska  
Jak dumne zwierzę, wzywa mnie zwycięstwo  
Choć nóż na gardle, porwę ich na strzępy  

Dobiegnę, widzę już zielone światło,  
Tylko tą podwójna ciągłą przejść  
Powstać z tych piekieł obiecałem  
I Tobie, że do lata wrócę  

Wytrwałem, nie zgasła moja gwiazda  
I na szyi jaskrawo się skrzy  
Podwójną ciągłą już przebiłem  
Opadłem z sił, ale zdążyłem... ona wyszła mi naprzeciw.

Według danych podawanych przez ukraińskie władze, w niewoli na terenach Donbasu jest wciąż przetrzymywanych ok. 250 obywateli Ukrainy." 

Tekst: Monika Andruszewska


Świadectwa z niewoli zostały nagrane samodzielnie przez jeńców i ich bliskich w ramach projektu Małych Grantów Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie „Wsparcie podczas kryzysu COVID w zakresie aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia i rozwoju organizacji samopomocowych stworzonych przez ukraińskich jeńców wojennych i ich rodziny – w celu nagłośnienia przypadków łamania praw człowieka podczas konfliktu zbrojnego z Rosją”, którego wykonawcami jest Zjednoczenie Rodzin Osób Zaginionych „Nadzieja” przy wsparciu katowickiego Stowarzyszenie Pokolenie.
Load More... Subscribe
2011
2012
Kancelaria Prezydenta
Facebook Twitter Play-circle Instagram
This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RP

8 months ago

Małgorzata Gosiewska -  Poseł na Sejm RP
🗣 Wyjazdowe posiedzenie Komisji Obrony Narodowej odbyło się w Jednostka Wojskowa GROM i poświęcone było aktualnym sprawom obronnym Polski 🇵🇱.Mieliśmy okazję empirycznie doświadczyć sprawności śmigłowców wielozadaniowych S-70 i Black Hawk, które pozwalają na szybki transport żołnierzy Wojska Specjalne w każde miejsce nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz do ewakuacji rannych. Posiadają duży zasięg i manewrowość w górach, jak i nad akwenami wodnymi. To silne wzmocnienie naszych specjalnych jednostek 🇵🇱💪🏻. ... See MoreSee Less

Photo

View on Facebook
· Share

Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RP

8 months ago

Małgorzata Gosiewska -  Poseł na Sejm RP
Zapowiedź programu w TVP Polonia:#polskapomocdlaberdyczowaBerdyczów to 80-tysięczne miasto położone na południe od Żytomierza. Ma silne historyczne i kulturalne związki z Polską. 10 procent mieszkańców to Polacy. Od 24 lutego Berdyczów był wiele razy ostrzeliwany przez Rosjan. Teraz do miasta dotarło wsparcie z Polski;Emisja w TVP Polonia: dzisiaj – wtorek - 19 lipca o godz. 19:10 i 1:10 oraz w środę, 20 lipca o godz. 11:10 ... See MoreSee Less

„Studio Lwów” [19.07.2022]

studiolwow.tvp.pl

Magazyn relacjonujący najważniejsze wydarzenia z punktu widzenia Polaków żyjących na Ukrainie, przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie.
View on Facebook
· Share

Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

Biuro Poselskie

Małgorzaty Marii Gosiewskiej

ul. Żelazna 75, 00-867 Warszawa

biurozelazna@gmail.com

tel.:  +48 22 620 28 58


  • biuro czynne
    od poniedziałku do piątku
    w godz. od 9:00 do 15:00

 

  • w godz. od 15:00 do 17:00
    prosimy o kontakt pod nr tel.: 505 987 034 

Copyright © 2023 Małgorzata Gosiewska | Polityka Prywatności
Signify Dark by WEN Themes
Scroll Up