Ksiądz Jerzy Popiełuszko – PAMIĘTAMY…

Dziś, 14 września przypada 68 rocznica urodzin kapelana warszawskiej „ Solidarności”, duszpasterza ludzi pracy, błogosławionego kościoła katolickiego – księdza Jerzego Popiełuszki.

–  Niech przesłanie tego charyzmatycznego kapłana : „ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” zajmie dziś szczególne miejsce w naszych sercach – mówi poseł Małgorzata Gosiewska.

 

205px-Jerzy_Popieluszko

 

Ks. Jerzy Popiełuszko, dla ludzi pracy nie tylko prowadził katechezę, ale również organizował cykl wykładów z historii Polski, literatury, prawa, ekonomii, z zakresu technik negocjacyjnych.  Organizował liczne akcje charytatywne. Wspierał prześladowanych i skrzywdzonych.

Ojciec Święty, Jan Paweł II o księdzu Jerzym Popiełuszko mówił : „ Stróż granicy między dobrem, a złem”.

Wszyscy, którzy choć raz usłyszeli choćby jedno z Jego kazań głoszonych na Mszach Świętych za Ojczyznę  – powtarzali , że w tych kazaniach jest wielka siła i nadzieja.

I choć Ksiądz Jerzy Popiełuszko był szykanowany, wielokrotnie aresztowany, przesłuchiwany,  choć próbowano go złamać, choć czyniono zamachy na jego życie, to nie poddał się.

Jeszcze na kilka godzin przed śmiercią, podczas ostatniej w swym życiu mszy świętej powiedział : „ Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy…”

Za swoją silną wiarę ksiądz Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę. Został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

– Dziś, oddając hołd księdzu Jerzemu wracam pamięcią do Kazania wygłoszonego 27 maja 1984 roku – mówi poseł Małgorzata Gosiewska. –  Wtedy ksiądz Jerzy powiedział do tłumu wiernych : „ Niech na koniec będzie nam ostrzeżeniem świadomość, że naród ginie, gdy brak mu męstwa, gdy oszukuje sam siebie – mówiąc, że jest dobrze, gdy jest źle, gdy zadowala się tylko półprawdami…”