Kosovo je Srbija!

16 lutego br., w przeddzień 5. rocznicy oderwania Kosowa od Serbii, ulicami Warszawy przeszedł marsz solidarności z narodem serbskim. Jego uczestnicy, mając w pamięci czym dla Polski były rozbiory oraz utrata historycznych ziemi, doskonale rozumieli poczucie straty, niepokoju i niesprawiedliwości z jaką wiązało się proklamowanie 17 lutego 2008 roku nowego, niepodległego państwa. Państwa, które powstało na ziemiach stanowiących kolebkę serbskiej kultury i państwowości. 

 

W tym roku mija 5. rocznica tego wydarzenia. Organizatorzy marszu wielokrotnie podkreślali, że „chociaż rząd polski, (nie biorąc pod uwagę opinii śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego), poparł  utworzenie “niepodległego” Kosowa i nasz kraj w dalszym ciągu widnieje na liście państw optujących za istnieniem tego tworu, w rzeczywistości Polska wciąż pozostaje miejscem, z którego nieprzerwanie płynie głos dobitnie ukazujący prawdziwe stanowisko Polaków w kwestii ograbienia serbskiego narodu z jego ziemi. Symboliczne kampanie, pikiety czy demonstracje poparcia dla Serbów stały się już niepisaną normą .

Przez ostatnie lata proste hasło “Kosowo jest serbskie” na stałe wpisało się w polski eter, a organizowana od 2011 roku manifestacja w Warszawie szybko urosła do rangi największej solidarnościowej demonstracji w Europie. Jako Polacy, po raz kolejny wysłaliśmy Serbom krótki sygnał: macie rację, my was rozumiemy i my was popieramy.”