Koncert Pieśni Powstańczych – relacja

1 października 2012 roku, godzina 17. Kościół dolny parafii rzymskokatolickiej Wniebowstąpienia Pańskiego na al. KEN 101, Ursynów.

W dużej sali na ceglanej ścianie widnieją hasła zachęcające do walki oraz symbol Polski Walczącej. Powiewa polska flaga. Na scenie młodzi ludzie; na widowni Powstańcy Warszawscy. Na rękawach biało – czerwone opaski. Powstanie wybuchło! „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” – śpiewa Karolina, jej potężny głos przenika do głębi. Po chwili do śpiewu włączają się inni – Powstańcy, ich rodziny, duża część widowni. Tę jak i pozostałe powstańcze piosenki odśpiewamy razem.

Stoję z boku sceny i obserwuję wynik naszej wielotygodniowej pracy. Stresuję się nie mniej niż wykonawcy – czy aby na pewno wszystko pójdzie dobrze? Ale nie muszę się martwić, występy chwytają za serce. Światło nad sceną przygasa, Bartek gra przepiękną balladę Fryderyka Chopina. Gdy skończy, z powstańczą piosenką na ustach ruszamy do boju!

Piosenka po piosence atmosfera staje się coraz bardziej wzruszająca. „Na powstańczej kronice zostały zdjęcia chłopca, co poległ na Ciepłej..”- śpiewa moja siostra Marta, 13- letnia harcerka. Nie potrafię opisać uczuć i emocji, jakie mam w sercu słuchając jej głosu i patrząc na rzędy powstańców, którzy przyszli na nasz koncert.

Jestem dumna z wykonawców koncertu – członków Forum Młodych PiS w Warszawie oraz harcerzy ZHR. Dumna nie tylko dlatego, że dzielnie przygotowywali się do występu, ale przede wszystkim dlatego, że to młodzi ludzie w których naprawdę jest miłość do Polski. Teraz, oklaskiwani gromkimi brawami, stoją przejęci na scenie. Za chwilę na scenę wejdzie kilku Powstańców, aby podzielić się z nami swoimi refleksjami. Na koniec zawiązujemy harcerski krąg. Podaję dłonie Powstańcom, zamykam oczy. „Już do odwrotu głos trąbki wzywa..”.

Mimo złej pogody sala podczas naszych wystąpień była pełna. Pierwsze rzędy zajęli Powstańcy, którzy  otrzymali ode mnie specjalne zaproszenia na koncert. Po koncercie odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem zbiórki jest renowacja powstańczych mogił oraz renowacja miejsc pamięci.

Koncert powstał przy współpracy Fundacji Nasza Solidarność, a całość objął patronatem Zarząd Dzielnicy Ursynów.

Więcej informacji oraz kontakt: www.zostaliwpiesniach.pl

Tekst i zdjęcia: Julia Kaliszewska

__________________________________________________________________________

Wideorelacja Dagmary Siemieńskiej dla Gazeta Polska VD