Kolejne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości!

Sejmik województwa podkarpackiego odwołał z funkcji marszałka województwa Mirosława Karapytę. W jego miejsce powołał senatora Prawa i Sprawiedliwości – Władysława Ortyla. Wraz z marszałkiem automatycznie odwołany został zarząd województwa. 

Wniosek o odwołanie marszałka z funkcji zgłosili miesiąc temu na nadzwyczajnej sesji radni PO, PSL i SLD, którzy tworzą koalicję w samorządzie.

Odwołanie Karapyty ma związek z zarzutami, jakie postawiła mu Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Chodzi o siedem zarzutów dotyczących czynów popełnionych w latach 2011-2012. Karapyta miał przyjąć łapówki w kwotach od 1,5 do 30 tys. zł, łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Korzyści przyjmowane przez marszałka miały polegać też na opłaceniu mu pobytu na urlopie za granicą i w Polsce.

Dwa zarzuty dotyczą korzyści osobistych w postaci zaspokajania potrzeb seksualnych. Grozi mu 10 lat więzienia. W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego rządzi koalicja PO, PSL i SLD, która ma 18 radnych. W opozycji są kluby PiS – 12 radnych i Pawicy Rzeczypospolitej – 3.

Nowy marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl ma 59 lat. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Do 1992 roku pracował w Ośrodku Badawczo Rozwojowym WSK Mielec. W latach 1998-2002 był wicemarszałkiem woj. podkarpackiego, a w latach 2005-07 wiceministrem rozwoju regionalnego. Ortyl jest senatorem od 2005 roku. W obecnej kadencji pełni funkcję szefa senackiej komisji obrony narodowej.