IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbywała się w Sosnowcu Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa partii. Był jedynym kandydatem na tą funkcję. Poparło go 1131 delegatów, 17 było przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.

W swoim wystąpieniu Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że dołoży wszelkich starań, by Polska się zmieniła. Podziękował również wszystkim, którzy w tym bardzo trudnym, dla niego osobiście czasie nie opuścili go, ani Prawa i Sprawiedliwości.

Podkreślił również, że „nie przeszlibyśmy tego wyjątkowo trudnego czasu bez tych, którzy wsparli nas w sposób szczególny”. Wymienił dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka oraz niezależnych dziennikarzy. „Kłaniam się wam w pas” – podkreślił. Jak ocenił, byli „naprawdę odważni” i podjęli tematy, których „inni się obawiali”.

Jarosław Kaczyński wymienił też ruch społeczny, zrodzony po katastrofie smoleńskiej z 2010 r., który „pozwolił na trwanie pamięci” o prezydencie Lechu Kaczyńskim. „Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy angażowali się w całą wielką akcję, dzięki której jesteśmy tutaj i jesteśmy z wielką nadzieją na zmianę w Polsce” – powiedział Prezes PiS.

„To był czas szczególnie trudny, w którym wszyscy, także i ja, potrzebowaliśmy wsparcia” – dodał.

Prezes PiS wspomniał również swoją matkę Jadwigę, zmarłą na początku 2013 r., która – jak mówił – wspierała go m.in. w walce o polską przyszłość. „O przyszłość Polaków jako wielkiego, europejskiego narodu, który nie będzie przed nikim klęczał, który będzie godny, silny i dumny oraz będzie godnie odpowiadał na kłamstwa” – zaznaczył.

Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by Polska się zmieniła. „Ale to przyrzeczenie będzie miało znaczenie tylko wtedy, jeżeli zostanie podjęte przez nas wszystkich” – powiedział Jarosław Kaczyński. „Musimy razem doprowadzić do tego, by Polska się zmieniła” – dodał.

„Idźcie z nami” – zwrócił się do Solidarności. Jak podkreślił, Prawo i Sprawiedliwość wywodzi się z Solidarności i jej tradycji. „Nie dzielmy się, a razem idźmy ku nowej, sprawiedliwej, silnej Polsce” – zachęcał.

Podziękował też mieszkańcom Śląska i Zagłębia za „gościnne przyjęcie”.

Oprócz wyboru lidera partii, delegaci dokonali też zmian w statucie, które przewidują skrócenie do trzech lat kadencji władz PiS. Zgodnie z propozycją Jarosława Kaczyńskiego, kadencja prezesa i naczelnych władz ugrupowania – Rady Politycznej, sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej – została skrócona do trzech lat.

/PAP/

Wideorelacja dostępna na stronie: http://videosejm.pl/index/movie/hash/3af27db23c612a2db32fc8d62992b574