IAR: Polska krytycznie o sytuacji w Gruzji

30.06.2013 (IAR) – Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska zarzuciła władzom Gruzji łamanie praw człowieka. Krytyczne słowa padły w Batumi, w trakcie międzynarodowej konferencji poświęconej integracji Gruzji, Azerbejdżanu, Ukrainy i Mołdawii ze strukturami Unii Europejskiej i NATO.

W trakcie oficjalnego spotkania posłanka Gosiewska zwróciła uwagę na trwające od wielu miesięcy zatrzymania byłych ministrów i zwolenników prezydenta Micheila Saakaszwilego. “Tego typu działania są wysoce kontrowersyjne i mogą dać podstawę do obaw o stan demokracji Gruzji, i intencje jej rządu” – powiedziała polska posłanka.

Małgorzata Gosiewska ostrzegła gabinet Bidziny Iwaniszwilego przed negatywnymi konsekwencjami takich działań i jednocześnie wyraziła nadzieję, że już wkrótce Gruzja parafuje umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych władzę w Gruzji objęli przeciwnicy Micheila Saakaszwilego. Wszczęte zostały postępowania karne w stosunku do byłych ministrów, dowódców wojskowych i urzędników szczebla regionalnego. Najczęściej stawiane im zarzuty to nadużywanie władzy, korupcja i malwersacje. Koalicja rządząca chce też usunąć z urzędu prezydenta Micheila Saakaszwilego, choć do wyborów prezydenckich pozostało zaledwie kilka miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dabr