Dziś wybory uzupełniające w Gruzji

W dniu dzisiejszym, 27 kwietnia br., w Gruzji w trzech okręgach jednomandatowych: Samtredii, Bagtadi oraz w dzielnicy Tbilisi Nadzaledewi odbędą się uzupełniające wybory do parlamentu.

Z list Gruzińskiego Marzenia o miejsce w parlamencie będą się ubiegać: Tamar Koradzaia (Nadzaladewi), związana do tej pory z dziennikarstwem. W Bagdati partię premiera Bidziny Iwaniszwilego reprezentować będzie Paata Kiknawelidze, który dotychczas pracował jako prawnik. Trzecim kandydatem GM będzie Giorgi Kachiani (Samtredia), profesor Uniwersytetu im. I. Dżawachiszwili w Tbilisi.

Partię prezydenta Micheila Saakaszwilego, Zjednoczony Ruch Narodowy, będą reprezentować: Papuna Dawitaia, który wcześniej był doradcą premiera ds. diaspor i mniejszości (Nadzaladewi), Władimir Cikoridze, były wiceprzewodniczący lokalnej rady miejskiej w Bagdati oraz Emzar Szubladze – przewodniczący rady miejskiej w Samtredii.

Wybory uzupełniające musiały zostać zorganizowane po tym jak trzech deputowanych Gruzińskiego Marzenia objęło stanowiska rządowe: Kacha Kaladze  został ministerem energetyki (Samtredia), Tea Culukiani  ministerem sprawiedliwości (Tbilisi – Nadzaladewi), Arczil Kbilaszwili – Prokuratorem Generalnym (Bagdati).

Wybory te są pierwszą okazją, po zeszłorocznej elekcji, do zweryfikowania realnego poparcia jakim cieszą się Gruzińskie Marzenie oraz Zjednoczony Ruch Narodowy, czyli partia rządząca i opozycja. Są szczególnie ważne, bo już w październiku odbędą się w Gruzji wybory prezydenckie.

Gruzinom życzymy udanych i przemyślanych decyzji!

Źródło notatki: civil.ge