29 maja obchodzimy już po raz drugi Dzień Weterana.
To święto wszystkich uczestników misji poza granicami kraju. Weteranem jest bowiem każdy, kto spędził na niej minimum dwa miesiące. Są to zarówno strażacy, ratownicy, lekarze, kucharze, dziennikarze i oczywiście – żołnierze.
Służyli na misjach w Iraku, Afganistanie, Libanie, Syrii… wysyłani byli w najdalsze zakątki świata. Na przestrzeni ostatnich 60 lat w misjach zagranicznych wzięło udział około 100 tys. Polaków.
W tym roku główne uroczystości odbędą się we Wrocławiu. Więcej informacji o uroczystościach na stronie: http://dzien-weterana.pl.
Codzienną rzeczywistość osób biorących udział w zagraniczych misjach poznałam podczas przygotowywania kolejnej z akcji, które prowadziłam pracując w Kancelarii Prezydenta RP. Był to projekt, który miał na celu przywiezienie do Polski dzieci z Afganistanu, z prowincji Gazni. Miał on poparcie Szefa MON, Dowództwa Operacyjnego oraz Szefa Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Planowaliśmy zabrać do Polski dzieci z sąsiadującej z naszym kontyngentem szkoły oraz pobliskiego domu dziecka. Myśleliśmy o stałej opiece nad szkołą, nad doposażeniem jej w sprzęt, pomoce naukowe, zrobieniem placu zabaw…
Niestety, nowy Prezydent nie jest już zainteresowany taką działalnością. I nie ważne, że dla dzieci tych byłby to impuls do nauki, byłaby szansą na lepsze życie. I nie ważne, że realizacja takiego projektu ociepliłaby relacje polskich żołnierzy z miejscową ludnością, co mogłoby wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa…
Wielka szkoda, że nie udało się wtedy zorganizować tego projektu. Mimo to, ten czas spędzony z naszymi żołnierzami będę zawsze bardzo miło wspominać.
Z okazji Dnia Weterana pragnę złożyć wszystkim Weteranom wyrazy najszczerszego uznania dla ich postawy patriotycznej, dumy, odwagi i braterstwa. Życzę pomyślności osobistej oraz zadowolenia z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Niech zdrowie, troska otoczenia oraz satysfakcja z dokonań towarzyszą Wam każdego dnia.
Małgorzata Gosiewska |