Dość bezprawia!

Nasileniu ulega konflikt kupców z przejścia podziemnego koło Dworca Centralnego z władzami miasta. Kupcy od kilku miesięcy okupują swoje lokale w proteście przeciwko polityce miasta i drastycznym podwyżkom stawek czynszu. Wczoraj rano kilkoro z nich zostało zamurowanych w pawilonie. Bez dostępu do bieżącej wody czy toalety. Władze porządkowe nie pozwalają na  jakikolwiek kontakt z zamurowanymi, podanie im wody czy przenośnej toalety.

Wczoraj na miejscu była Poseł Małgorzata Gosiewska. W wywiadzie dla TVN Warszawa wielokrotnie podkreślała, że że jest to kolejny etap represji wobec kupców.

Konflikt kupców z miastem zaczął się w czerwcu 2012 roku, kiedy skończyła się obowiązująca od blisko 20 lat umowa na dzierżawę lokali. Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za teren podpisał umowę ze spółką Warszawskie Przejścia Podziemne. Nowy zarządca podniósł stawki czynszu, w wielu przypadkach, nawet kilkakrotnie.

Jednym z pierwszych etapów represyjnej polityki władz miasta wobec kupców była akcja “sztabowania” ich lokali, która miała miejsce w lipcu. Więcej o akcji sztabowania oraz relacja vod Gazeta Polska na stronie www.malgorzatagosiewska.pl.

Kolejnym etapem było usunięcie kupców siłą  przez grupę 200 zamaskowanych mężczyzn. Więcej na stronie: niezalezna.pl.

Pani Poseł Małgorzata Gosiewska na posiedzeniu Sejmu w dniu 6 grudnia 2012 r. skierowała do Ministra Spraw Wewnętrznych pytanie w sprawie sytuacji kupców. Zapis wideo dostępny na stronie internetowej www.malgorzatagosiewska.pl

Sytuację kupców z przejścia podziemnego koło Dworca Centralnego doskonale opisuje film “Bezprawie”

oraz relacja Gazety Polskiej: “Dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz gardzi zwykłymi ludźmi?”

Bądźmy solidarni z kupcami z przejścia podziemnego. 

Przyłączmy się do ich akcji protestacyjnej! Nie bądźmy obojętni na bezprawie!