Dokumenty z gruzińskich archiwów przekazane IPN

21 maja 2013 r. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i Prorektor Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Pridon Diasmidze podpisali umowę o współpracy archiwalnej. Umowa zawarta została na rok i przewiduje zakup 20 tysięcy kopii dokumentów pochodzących z Archiwum MSW Gruzji. 

 Podczas uroczystości podpisania umowy Prezes IPN dr Kamiński podkreślił, że umowa ta pozwoli stronie polskiej na dostęp do ważnych dla Polski i Polaków dokumentów . Archiwa  zawierają dokumenty dotyczące komunistycznych represji z lat 20. i 30. XX wieku, niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej i powojennego terroru, związany między innymi z funkcjonowaniem obozów na terenie Gruzji, m.in. obozu filtracyjnego dla żołnierzy AK w Kutaisi. (O obozach tych pisaliśmy kilka postów poniżej).

Prorektor Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Pridon Diasmidze przypomniał, że współpraca między Polską i Gruzją nie zaczęła się od podpisania umowy. Półtora roku temu delegacja IPN odwiedziła bowiem Akademię MSW i zapoznała się z zasobami Archiwum, będącego jej częścią. Brała także udział w odbywającej się 3 miesiące temu wystawie poświęconej Polakom represjonowanym w Gruzji podczas Wielkiego Terroru.

 Dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN dr Rafał Leśkiewicz zapowiedział, że dzięki udostępnionym dokumentom, rozpoczęta zostanie nowa  seria wydawnicza IPN: „Losy Polaków w Gruzji w XX wieku”. 

Podpisaniu umowy towarzyszyło przekazanie pierwszej partii 1,6 tysiąca cyfrowych  kopii dokumentów, związanych z losami Polaków podczas Wielkiego Terroru.

 

 

 

 

 

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i Prorektor Akademii MSW Gruzji Pridon Diasamidze podpisują umowę o współpracy

Poseł Małgorzata Gosiewska podczas rozmowy z przedstawicielami Gruzińskiej Akademii MSW