Dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie Ukrainy

Dziś po godzinie 17 rozpoczęło się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Po informacji dotyczącej Ukrainy, przedstawionej przez Premiera Donalda Tuska głos zabrali przedstawiciele klubów poselskich.

Prezes Jarosław Kaczyński swoje wystąpienie rozpoczął od oświadczenia, że „Klub PiS poprze projekt uchwały, choć nie ukrywam, że nasz projekt był nieco inny. Ale uważamy, że zasada jedności jest dzisiaj zdecydowanie najważniejsza”. Wypowiedź ta nagrodzona została przez całą salę brawami.

„Ważne jest także to wszystko co wiąże się z naszym bezpieczeństwem. Bo wydarzenia które mają miejsce w ciągu ostatnich dni stawiają pod znakiem zapytania całkowicie kwestionując przyjmowany przez wielu obraz świata, w którym różnego rodzaju zagrożenia przeszły już do historii. Dziś wiemy z całą mocą, że nie przeszły one do historii. Polska powinna się do tego przygotować. Cieszymy się, że te przygotowania są już rozpoczęte. Oczywiście ich kształt i rozmiar będzie jeszcze przedmiotem dyskusji. Będziemy mieć w tych sprawach różnego rodzaju propozycje. Ale to że zmiany te zostały dostrzeżone jest zdarzeniem bardzo pozytywnym.” – ocenił Jarosław Kaczyński.

„Musimy umacniać też nasze siły zbrojne. To zadanie bardzo poważne, choć powinno być przeprowadzone w sposób możliwie najmniej obciążający nasze społeczeństwo.”

Jednostki wojskowe Ukrainy opowiedziały się za stawianiem oporu. Było to z całą pewnością w przebiegu tego konfliktu bardzo ważne. Ale co mogliśmy przez tą decyzję zobaczyć? Postawa heroizmu i bohaterstwa widoczna na Majdanie w tych najtrudniejszych godzinach jest tam powszechna. Pomimo niekorzystnego stosunku sił. […] I tu pojawia się kwestia świadomości Polaków. Ostatnie badania są bardzo niekorzystne. Musimy odbudowywać poczucie patriotyzmu.

[…] Powinniśmy mieć nowoczesną armię, ale to powinni być żołnierze, którzy będą gotowi poświęcać się dla Polski. Możemy pomagać, ale i sami powinniśmy być silniejsi. Również w sferze moralnej. Mam nadzieję, ze ostatnie dni przekonały wszystkich, że ta potrzeba istnieje, i że to jest nasze wspólne, wielkie zobowiązanie. Prawo i Sprawiedliwość będzie szło w tym kierunku. Mam nadzieję, że będzie to marsz wspólny. Mam nadzieję, że przyczynimy się do tego, że Polska we wszystkich sferach będzie silniejsza niż dziś” – podsumował.