↑ Powrót do Fundacja

Uroczystości poświęcone Irenie Schirtładze ps. Irka

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam na uroczystość poświęconą Irenie Schirtładze ps. Irka, córce kpt. pil. Arkadiusza Schirtładze, gruzińskiego oficera kontraktowego. Uroczystość przygotowywana wspólnie z Diasporą Gruzińską odbędzie się w dniu 14 września o godz. 18.00 na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.

Irena Schirtładze, 16-letnia łączniczka batalionu Parasol zginęła 14 września 1944 roku w czasie próby ratowania rannego dowódcy plutonu pchor. Wacława Dunin- Karwickiego ps. „Luty”. Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

Kpt. pil. Arkadiusz Schirtładze urodził się 26 stycznia 1902 r. Od stycznia 1930 r. w 62 Eskadrze Liniowej, od lipca 1931 r. do lipca 1933 r. dowódca 54 Eskadry Liniowej, od lipca 1933 r. do stycznia 1935 r. dowodzi 55 Eskadrą Liniową. Od stycznia 1935 r. w 56 Eskadrze Obserwacyjnej, dowodzi plutonem. Od 1937 r. jest kierownikiem wydziału w Dziale Nauk CWL-1 w Dęblinie. Ranny 2 IX 1939 r. podczas nalotu na lotnisko dęblińskie, przewieziony do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Po kilku dniach opuszcza szpital, ewakuowany na wschód. Aresztowany w okolicach Brześcia przez NKWD ginie w Katyniu.

Uroczystość, jaką przygotowujemy ma wymiar szczególny. Znana jest nam wdzięczność Narodu Gruzińskiego za okazaną pomoc w czasie wojny, jaka miała miejsce w 2008 roku. Wiele ulic gruzińskich nazwana została imieniem Prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Jako Polacy również chcemy okazać swoją wdzięczność. Gruzini służąc w polskim wojsku wykazali się bohaterstwem i wybitną lojalnością zarówno podczas kampanii wrześniowej jak i później w okupowanej Polsce i na froncie zachodnim. Wielu z nich to kawalerowie najwyższych polskich odznaczeń bojowych.

Historia Ireny Schirtładze i jej ojca jest ciągle mało znana w Polsce. Chcemy tą uroczystością ją przypomnieć.

Małgorzata Gosiewska

Prezes Fundacji „Nasza Solidarność”

______________________________________________________________________________________

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

___________________________________________________________________________________

PRASA O UROCZYSTOŚCIACH